Agra Art | Aukcje

- 16 października 2016

Jan Stanisławski, POŻAR WSI
  • odwrocie obrazu


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
POŻAR WSI
Nr:
22427
Technika:
olej, deska
Wymiary:
14.8 cm x 26.8 cm
Cena wywoławcza:
30 000 zł
Cena uzyskana:
38 000 zł

Informacje o dziele:

sygn. l.d.: JAN STANISŁAWSKI

Na odwrocie nalepka z rękopiśmiennym napisem: Jan Stanisławski | „Pożar wsi“


Pejzaż [ten] przesiąknięty jest głębokim sentymentem i odczuciem ukraińskiej nocy, jej nastroju i spokoju, który nagle naruszony został żywiołem płomieni pożaru ogarniającego wieś.“ (fragment opinii autorstwa profesora Jerzego Sienkiewicza; wydanej 5 IV 1977; w załączeniu).

Jan Stanisławski:

Jan Stanisławski (Olszana na Ukrainie 1860 - Kraków 1907) – wybitny malarz pejzażysta, grafik, pedagog – był jedną z najbarwniejszych postaci krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski.

Początkowo w Warszawie i Petersburgu studiował matematykę, później malarstwo u Wojciecha Gersona w Warszawie, Władysława Łuszczkiewicza w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, a w latach 1885-1888 u Carolusa Durana w Paryżu. Wiele podróżował po Europie – wyjeżdżał do Francji, Włoch, Hiszpanii, Szwajcarii, Niemiec, Austrii, Czech, wielokrotnie jeździł na Ukrainę.
W 1895 był w Berlinie, gdzie współpracował z W. Kossakiem i J. Fałatem przy malowaniu panoramy Berezyna. W 1897 został profesorem malarstwa krajobrazowego krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, twórcą tzw. krakowskiej szkoły pejzażu. Wykształcił blisko 60 uczniów, m.in. S. Kamockiego, H. Szczyglińskiego, S. Filipkiewicza, I. Trusza czy S. Gałka. Był jednym z założycieli Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka (1897), członkiem Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana (1901). Uczestniczył w wielu wystawach.

Początkowo malował realistyczne pejzaże oparte na przygotowawczych studiach z natury (liczne zachowane szkicowniki). Późniejsza fascynacja impresjonizmem spowodowała eksperymenty ze światłem w pejzażu i coraz większą dążność do syntezy form barwnych. Podczas swych podróży tworzył setki, najczęściej miniaturowych pejzaży malowanych bezpośrednio w plenerze.
Zajmował się grafiką, ilustracją, projektował plakaty i dekoracje teatralne.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2016-10-16 51 30 000 zł 38 000 zł N/A PLN USD