Agra Art | Aukcje

- 16 października 2016

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PORTRET KOBIETY, 10 IX 1935
Nr:
22430
Technika:
węgiel, pastel, papier beżowy
Wymiary:
63 cm x 47.6 cm
Cena wywoławcza:
35 000 zł
Cena uzyskana:
35 000 zł

IInformacje o dziele:

węgiel i pastel na papierze beżowym (pierwotnie bordowym) z filigranem TIZIAN

sygn. l.d: 1935 10/IX | Witkacy | (T.Bs) | NΠ NP | NΠ Π 21 + | herb

 

Stanisław Ignacy Witkiewicz, znany także pod pseudonimem Witkacy, odznaczał się dużym talentem do portretowania, co wykorzystał zakładając w roku 1925 jednoosobową Firmę Portretową. Firma wykonywała portrety węglem i barwnymi pastelami w pięciu podstawowych typach oznaczonych literami A, B, C, D i E opisanych w Regulaminie. Według niego typ B - a tak został określony nasz obraz - to „rodzaj charakterystyczny, jednak bez cienia karykatury […] z pewnym podcięciem cech charakterystycznych, co nie wyklucza ‘ładności’ w portretach kobiecych. Stosunek do modela obiektywny.“ Wykonanie takiego portretu kosztowało 250 zł; w latach trzydziestych XX w. była to równowartość przeciętnej miesięcznej pensji, np. nauczycielskiej.

Typ portretu klient uzgadniał z artystą przed rozpoczęciem przezeń pracy; jednak niekiedy w trakcie seansu dochodziło do pewnych modyfikacji, co Witkacy skrupulatnie zaznaczał w towarzyszących sygnaturze adnotacjach. Dodanie do typu portretu (T.B) literki „s“ oznaczało jego lekkie „odchylenie“ w kierunku subiektywizmu.

więcej

Stanisław Ignacy Witkiewicz:

Stanisław Ignacy Witkiewicz (Warszawa 1885 - Jeziory na Wołyniu 1939) uczył się w domu pod kierunkiem ojca, Stanisława Witkiewicza. W 1903 zdał maturę we Lwowie. W 1904 zaczął podróżować, m.in. do Wiednia, Włoch, Monachium, Paryża, Londynu. W latach 1904-1910 odbywał studia w ASP w Krakowie u prof. Józefa Mehoffera, przerywane okresami nauki u Władysława Ślewińskiego. W 1914 wyjechał z ekspedycją Bronisława Malinowskiego do Australii, stamtąd zaś wprost do Petersburga, gdzie po wybuchu I wojny światowej zaciągnął się do wojska rosyjskiego. W Rosji był świadkiem rewolucji bolszewickiej. 

Po powrocie do kraju w 1918 został członkiem grupy „Formiści", z którą wystawiał w latach 1918-1922. W malarstwie tego okresu był najbliższy wcielenia w życie własnej teorii Czystej Formy, sformułowanej w czasie wojny (stosowała się ona również do dramatu). Obok Leona Chwistka był głównym teoretykiem ugrupowania. Po 1924 działał jako jednoosobowa „Firma Portretowa S. I. Witkiewicz’’ wykonująca portrety na zamówienie. Jednocześnie kontynuował twórczość literacką (dramaty, powieści) i filozoficzną, przede wszystkim zaś uprawiał spajającą wszystkie formy jego aktywności, docenioną dopiero u schyłku XX wieku „sztukę życia’’. Popełnił samobójstwo na początku II wojny światowej, nazajutrz po agresji sowieckiej na Polskę.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2016-10-16 67 35 000 zł 35 000 zł N/A PLN USD