Agra Art | Aukcje

- 16 października 2016

Józef Szermentowski, WSPOMNIENIE, 1865
  • odwrocie obrazu


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
WSPOMNIENIE, 1865
Nr:
22450
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
50.3 cm x 65 cm
Cena wywoławcza:
60 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

sygn. l.d.: J. Szermentowski | Paryż 1865.

na odwrocie, na płótnie dublującym, napis: Wspomnienia

 

Obraz pt. Wspomnienie, zapewne tożsamy z tutaj prezentowanym, wystawiony został w 1865 roku w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych i został wylosowany dla anonimowego numeru 1457. Po roku Szermentowski powtórzył ten motyw, malując skromniejszą jego replikę. Kompozycję zamknął w ciaśniejszym kadrze, zrezygnował z zabudowań w tle i przybliżył postać samotnej kobiety, ubranej tym razem w ciemną suknię. Jeszcze później, w 1875, namalował kolejną wersję, ubierając bohaterkę w biel i ponownie wprowadzając dworską zabudowę.

 

Wspomnienie, malowane tuż po powstaniu styczniowym, bywa łączone z kilkoma innymi pracami artysty - Straconymi gniazdami czy Porankiem po burzy - odnoszącymi się bezpośrednio do popowstaniowej sytuacji Polaków. Taką interpretację prowokują obie wcześniejsze wersje - „nasz“ obraz z roku 1865, sugerujący nie tylko tęsknotę za ukochanym, lecz także pożegnanie z domem rodzinnym (powóz przed dworkiem) oraz - powstałe w rok później i znane z kolorowej reprodukcji - Wspomnienie z bohaterką w ciemnej sukni. Natomiast obraz późniejszy (1875) nie wywołuje...

więcej

Józef Szermentowski:

Józef Szermentowski - malarz i akwarelista - był jednym z najwybitniejszych polskich pejzażystów połowy XIX wieku. Wspierany przez Tomasza Zielińskiego, kieleckiego kolekcjonera i mecenasa artystów, pierwsze lekcje malarstwa pobierał u Franciszka Kostrzewskiego, a dalsze nauki w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych u pejzażysty Christiana Breslauera oraz prywatnie u Juliusza Kossaka. W roku 1860 otrzymał stypendium na wyjazd do Paryża, gdzie osiadł na stałe i skąd dwukrotnie przyjeżdżał jeszcze do kraju. We wczesnym okresie twórczości nawiązywał do stylu malarstwa Kostrzewskiego, w Paryżu jego sztuka dojrzała pod wpływem artystów z kręgu szkoły pejzażowej w Barbizon. Tematami jego obrazów były motywy polskie - odtwarzane z pamięci i na podstawie fotografii pejzaże z okolic Kielc, Sandomierza czy Krakowa, w które często wprowadzał sceny rodzajowe. Artysta, przykładający dużą wagę do studiów luministycznych, był współtwórcą nowoczesnego kierunku pejzażowego w malarstwie polskim.
Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2016-10-16 60 60 000 zł - N/A PLN USD