Agra Art | Aukcje

- 18 października 2016

Lech Kunka, UKŁAD LXY, 1972
  • odwrocie obrazu


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
UKŁAD LXY, 1972
Nr:
22471
Technika:
akryl, płótno
Wymiary:
129.5 cm x 52 cm
Cena wywoławcza:
12 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

sygn. p.d.: L Kunka 72.

na odwr. na płótnie nalepka CBWA w Łodzi z danymi obrazu

 

Obraz Układ LXY pochodzi z poczatku lat 70., kiedy to artysta inaczej, niż dotychczas, zaczął traktować płaszczyznę malarską.

 

„Obrazy malowane płasko najczęściej farbami akrylowymi budowane są na dominantach jednej barwy, często rozległych, pustych płaszczyzn, które otoczone bywają, jak ramą, uporządkowanymi rzędami charakterystycznymi dla Kunki, kolistych form-modułów. Czasem w tych pracach artysty występują, wydzielone centrycznymi kołami lub prostokątami, dwie lub trzy strefy struktur o zróżnicowanych rytmach i barwach. Zawsze jednak multiplikacja modułu jest w każdej z tych stref regularna, uporządkowana w wyraźne szeregi, a wystepujące w tej harmonijnej rytmice zakłócenia nabierają wymowy zamierzonego przekazu... Mamy tu zatem do czynienia już nie z naśladowaniem świata natury, wraz z jego zewnętrznym, pozornym chaosem ale ze spokojnym, logicznym konstruowaniem, które jest może odbiciem wglądu w głąb natury, wydobywajacego z niej wewnętrzny ład rządzacych nią praw.“

Bożena Kowalska, Lech Kunka, Wystawa sztuki współczesnej, Galeria 72 Chełm, maj 1976 (plakat z tekstem)

 

 

więcej

Lech Kunka:

Lech Kunka przed wojną uczył się rysunku w jednej z prywatnych szkół artystycznych w Łodzi. Pod koniec wojny wywieziony na roboty do Czech, przeżył powstanie w Pradze. W 1945 podjął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego. W 1948 wraz z Oskarem Hansenem wyjechał na stypendium do Paryża, gdzie wspólnie podjęli studia w Académie Moderne Fernanda Légera. Twórczość Kunki dość wcześnie osiągnęła próg abstrakcji. Początkowo malował pod wpływem „Powidoków“ Strzemińskiego, próbował też abstrakcji geometrycznej. W latach 1953-1956 wraz z innym uczniem Strzemińskiego ze szkoły łódzkiej, Stefanem Krygierem, wstąpił do grupy St-53. Wraz z nią uczestniczył w Wystawie Młodej Plastyki w warszawskim Arsenale w 1955. Od końca lat 50. ustalił się charakterystyczny styl Kunki, bazujący na układach kół różnej wielkości, barwy, z różnych materiałów. Etap „malarstwa strukturalnego“ trwał do końca życia artysty.
Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2016-10-18 17 12 000 zł - N/A PLN USD