Agra Art | Aukcje

- 18 października 2016

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
KWIATY, 1994
Nr:
22505
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
81 cm x 65.5 cm
Cena wywoławcza:
7 000 zł
Cena uzyskana:
7 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. p.d.: ZbMaciejewski 24 X 1994

 

Kwiaty pochodzą z ostatniego okresu twórczości przedwcześnie zmarłego artysty, kiedy to jego stosunek do natury uległ zmianie, i stał się bardziej bezpośredni.

We wstępie do katalogu wystawy Maciejewskiego w maju 1994 roku w BWA w Zamościu tak scharakteryzowano ten etap:

 

„Z całym zapleczem kunsztu malarskiego artysta na nowo rusza w plener w poszukiwaniu motywów już nie wykoncypowanych w pracowni, a przeżytych w bliskim kontakcie z naturą. Z ogrodów Maciejewskiego znika człowiek z całym światem ukrytej symboliki, pozostaje natomiast przyroda odsłaniająca w swoim bogactwie wieczne misterium życia i trwania. Odarte z literackich podtekstów, poetyckich niezwykłych sytuacji, obrazy Maciejewskiego pozornie tylko zbliżają się do realizmu.“

Zbysław Marek Maciejewski:

Zbysław Marek Maciejewski studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie w latach 1963-1969, dyplom uzyskał w pracowni Wacława Taranczewskiego. Tuż po studiach obok malarstwa zajmował się zarobkowo scenografią i konserwacją zabytków. W 1973 podjął pracę pedagogiczną na Wydziale Grafiki macierzystej uczelni, gdzie uczył malarstwa aż do śmierci, od 1989 jako profesor. W latach 90. był też profesorem Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Od wczesnego etapu twórczości, tj. od lat 70. był wybijającą się osobowością wśród malarzy swej generacji. W latach 70. skupiał uwagę na człowieku i figurze ludzkiej, tworząc portrety, autoportrety, erotyki („Mandragory”), również ujęcia mitologiczne, religijne, symboliczne, alegoryczne, często ocierające się o groteskę. W jego obrazach szczególne miejsce zajmowały wizerunki dzieci, przywodzące na myśl malarstwo Wojtkiewicza. Od lat 80. malował częściej w plenerze. Dużo podróżował, zwłaszcza na południe Europy, gdzie inspirowały go tajemnicze ogrody, egzotyczna roślinność, "obce" światło i architektura. Erudyta i esteta, miłośnik starego warsztatu, sam uważał się i może być uważany za kontynuatora polskiego modernizmu. W 1998 został laureatem (drugim z kolei) Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza, przyznawanej przez krakowski oddział ZPAP.
Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2016-10-18 37 7 000 zł 7 000 zł N/A PLN USD