Agra Art | Aukcje

- 26 marca 2017

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
STUDIUM DO WITRAŻA KATEDRY WE FRYBURGU, 1895
Nr:
23069
Technika:
węgiel, papier
Wymiary:
28.5 cm x 22.3 cm
Cena wywoławcza:
6 000 zł
Cena uzyskana:
20 000 zł

IInformacje o dziele:

STUDIUM DO POSTACI ŚW. ANDRZEJA APOSTOŁA Z WITRAŻA KATEDRY WE FRYBURGU, 1895


wymiary w świetle passe-partout

sygn. p.d.: Józef Mehoffer 1895.

 

Tym rysunkowym studium Mehoffer posłużył się przy pracy nad projektem witraża Apostołowie dla gotyckiej katedry św. Mikołaja we Fryburgu w Szwajcarii.

 

Projekt ten artysta przygotował na międzynarodowy konkurs ogłoszony w roku 1895. Nadesłano nań 47 projektów przygotowanych przez twórców z całej prawie Europy. Zwycięzcą został Polak, jego też poproszono o kompozycje do pozostałych okien świątyni. Łącznie Mehoffer zaprojektował dla katedry 13 witraży, po cztery do każdej z naw bocznych i pięć do prezbiterium. Ich realizacja trwała aż do roku 1936. Witraż Apostołowie został osadzony w oknie kościoła najwcześniej, bo już w roku 1896.

 

Zespół fryburskich witraży uznany jest za najwybitniejsze dzieło epoki modernizmu w Szwajcarii i jedno z najważniejszych dzieł tego nurtu w skali światowej.

 

O witrażach fryburskich,...

więcej

Józef Mehoffer:

Józef Mehoffer (Ropczyce 1869-Wadowice 1946) - malarz, grafik, scenograf i pedagog; obok Stanisława Wyspiańskiego był najwybitniejszym polskim twórcą witraży i polichromii. Uczeń Jana Matejki i uczelni paryskich - Ecolé des Beaux Arts i Accadémie Colarossi - swą drogę twórczą rozpoczął w latach 1889-1891 od pracy nad polichromią Kościoła Mariackiego w Krakowie (pod kierunkiem Matejki). W roku 1895 otrzymał I nagrodę na międzynarodowym konkursie na witraże do kolegiaty we Fryburgu w Szwajcarii (ich realizacja trwała aż do 1934). W latach następnych otrzymywał różne inne zamówienia na witraże i polichromie, m.in. dla katedry na Wawelu i w Płocku, katedry Ormiańskiej we Lwowie, dla kościołów w Opawie, Onnes w Szwajcarii, w Jutrosinie, we Włocławku czy Przemyślu (nie wszystkie zrealizowane). Był wybitnym reprezentantem sztuki secesji. Tworzył dekoracyjnie traktowane portrety, w tym autoportrety i portrety żony, a także obrazy o zabarwieniu rodzajowym, które w latach 1895-1917 zyskiwały wymowę kompozycji symbolicznych. Malował także pejzaże łączące secesyjną dekoracyjność ze zdobyczami impresjonizmu. Z mistrzowską biegłością posługiwał się różnymi technikami - olejem, temperą, akwarelą i gwaszem - zajmował się także grafiką. Ostatnia wielka wystawa dzieł artysty, zatytułowana Opus magnum, odbyła się w roku 2000 w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2017-03-26 76 6 000 zł 20 000 zł N/A PLN USD