Agra Art | Aukcje

Aukcja Malarstwa Tradycyjnego - 25 marca 2018

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
WĘDROWNY GRAJEK
Nr:
24519
Technika:
akwarela, papier
Wymiary:
22.6 cm x 13.9 cm
Cena wywoławcza:
9 000 zł
Cena uzyskana:
12 000 zł

IInformacje o dziele:

Ważną dziedziną twórczości Wojciecha Gersona był rysunek i malarstwo akwarelowe. Już podczas swoich warszawskich studiów, w towarzystwie profesorów i kolegów, artysta wyruszał w „wędrówki piechotne po kraju“ celem „zbierania widoków, typów i ubiorów ludowych“. W ten sposób, także i później, zwiedzał okolice Krakowa, Ojcowa, Kielc, Sandomierza, Lublina, Mazowsze, Podhale, Pojezierze Suwalskie czy Litwę. Odtwarzał różne historyczne budowle – kościoły, klasztory, zamki, a także zabudowę małych miasteczek i chłopskie chaty. Akwarelą malował przede wszystkim pejzaże (m.in. tatrzańskie) i wspomniane „typy ludowe“, postacie które spotykał podczas podróży. Część tych prac artysta tworzył dla ilustrowanego wydawnictwa p.t. Ubiory ludu polskiego, wydanego w roku 1855, inne, m.in. do dzieł Oskara Kolberga. 

 

Przedstawiona akwarelka pomyślana jest jako kompozycja tak rodzajowa, jak i etnograficzna – wędrowny garncarz w wiejskim odzieniu, idący miejską ulicą, zwraca uwagę na siebie i swój towar grając na – popularnej dawniej na Podhalu – piszczałce dwoistej zwanej też dwojacką.

Wojciech Gerson:

Wojciech Gerson (Warszawa 1831 – Warszawa 1901) malarz, pedagog; w latach 1844-1851 kształcił się w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych u Jana Feliksa Piwarskiego, Christiana Breslauera i Marcina Zaleskiego, a w latach 1853-1855 w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. W 1856 wyjechał do Paryża, gdzie uczył się jeszcze w pracowni Leona Cognieta i samodzielnie studiował w muzeach. W 1858 po powrocie do Warszawy, rozwinął szeroką działalność artystyczną i publiczną. W 1860 był jednym z założycieli warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Uczył malarstwa i rysunku w warszawskiej Klasie Rysunkowej oraz we własnej pracowni, kształcąc kilka pokoleń malarzy. Jego uczniami byli, m.in. Chełmoński, Wyczółkowski, Stanisławski, Podkowiński, Pankiewicz. W 1878 otrzymał tytuł profesora Akademii petersburskiej. Jeździł za granicę - do Berlina, Włoch, Wiednia, Pragi i kilkakrotnie do Paryża. Dużo podróżował po kraju, a szczególnie często i chętnie jeździł w Tatry. Malował rodzajowe sceny wiejskie, portrety, obrazy historyczne i religijne oraz pejzaże - w tym wiele krajobrazów tatrzańskich.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2018-03-25 16 9 000 zł 12 000 zł N/A PLN USD EUR