Agra Art | Aukcje

Aukcja Malarstwa Tradycyjnego - 25 marca 2018

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
ZMIŁUJ SIĘ NAD NAMI
Nr:
24530
Technika:
akwarela, gwasz, karton
Wymiary:
80.2 cm x 59 cm
Cena wywoławcza:
12 000 zł
Cena uzyskana:
17 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn.: – l.d.: W Kossak 1916; – p.d.: Tondos


Akwarela – malowana wspólnie przez Stanisława Tondosa i Wojciecha Kossaka – jest jedną z prac składających się na cykl Kraków Legiony (1915-17). Było to już trzecie – po Kościele Mariackim w Krakowie (1892) i Wawelu przeszłości skarbnicy, siedzibie Piastów i Jagiellonów (1910) – wspólne dzieło obu artystów, przy czym Tondos malował architekturę, a Kossak postacie sztafażu, do których często pozowały mu córki – Maria i Magdalena (zob. M. Samozwaniec, Maria i Magdalena, wyd. I, Kraków 1956). Tak jest i w naszej akwareli – dziewczyna towarzysząca rannemu legioniście to córka artysty, Maria, podówczas Bzowska, później Pawlikowska-Jasnorzewska. 

 

Warto jeszcze nadmienić, że wcześniej – nad cyklem Klejnoty m. Krakowa (1886) – Tondos współpracował też z Juliuszem Kossakiem. 
Obraz Zmiłuj się nad nami..., jak wszystkie akwarele z tego zespołu reprodukowana była na barwnej pocztówce wydawnictwa Salonu Malarzy Polskich (w zał.).

Kossak W. i Tondos S.:

Wojciech Kossak (Paryż 1856 - Kraków 1942) – powszechnie znany malarz, postrzegany przede wszystkim jako świetny batalista. Syn i uczeń Juliusza Kossaka kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, w Akademii monachijskiej oraz w Paryżu. W latach 1895-1902 przebywał głównie w Berlinie, pracując dla cesarza Wilhelma II. Wiele podróżował, m.in. do Hiszpanii i Egiptu, gdzie wykonywał szkice do zamierzonych panoram. W późniejszych latach kilkakrotnie wyjeżdżał do Stanów Zjednoczonych wykonując zamówienia portretowe. W 1913 był mianowany profesorem warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. W latach I wojny światowej pełnił służbę wojskową. Był współautorem panoram: "Racławice" (1893-1894), "Berezyna" (1895-1896), "Bitwa pod piramidami" (1901) oraz szkiców do niezrealizowanej "Samosierry" (1900). Z temperamentem i swobodą tworzył szeroko malowane, dynamiczne sceny batalistyczne, historyczne, rodzajowe oraz portrety. Z upodobaniem malował konie. Jego obrazy, gloryfikujące dawne i współczesne artyście polskie wojsko i bohaterstwo żołnierzy, trafiały do patriotycznych uczuć odbiorców i cieszyły się ogromna popularnością.

 

Stanisław Tondos  (1854 - 1917) znany jest przede wszystkim jako malarz swego rodzinnego miasta Krakowa. Tu po ukończeniu gimnazjum, w latach 1869-1975 kształcił się w Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Władysława Łuszczkiewicza i Jana Matejki. Studia kontynuował w Wiedniu, a przez krótki czas także w Akademii monachijskiej u Otto Seitza. Już w początkach swej twórczości zajął się malarstwem wedutowym. Wyjeżdżał do Wenecji, Pragi, Wiednia, Rapperswillu, Norymbergi, Magdeburga malując widoki architektury tych miast. Jego ulubioną, najczęściej stosowaną i mistrzowsko opanowaną techniką była akwarela, ale malował także olejno i pastelami. Najliczniejszą grupę jego dzieł stanowią widoki Krakowa. Obrazy te przedstawiając – często już nieistniejące – domy, uliczki, zaułki są dziś świadectwem minionego czasu, ważnym dokumentem ikonograficznym. Artysta malował też widoki z innych miast Polski - Lwowa, Poznania, Warszawy. W 1886 wspólnie z Juliuszem Kossakiem namalował cykl 24 akwarel, które następnie ukazały się w tece graficznej jako "Klejnoty m. Krakowa". W latach późniejszych powstały jeszcze cykle akwarel "Kościół Mariacki w Krakowie" (1892), "Wawel przeszłości skarbnica, siedziba Piastów i Jagiellonów" (1910), "Kraków Legiony" (1915-1917), malowane tym razem we współpracy z Wojciechem Kossakiem, który był autorem sztafażu – sylwetek ludzi, koni, scenek rodzajowych. Począwszy od 1875 Tondos regularnie wystawiał swe prace w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Brał też udział w wystawach w Warszawie, m.in. w Towarzystwie Zachęty i w Salonie Krywulta. Wiele prac artysty spopularyzowano w formie pocztówek wydawanych nakładem wydawnictwa Salonu malarzy Polskich. W 1900 na wystawach kart pocztowych w Warszawie i w Paryżu Tondos został odznaczony złotymi medalami „za wysoce artystycznie odtworzenie w projektach akwarelowych miast polskich – Lwowa, Krakowa, Warszawy”.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2018-03-25 26 12 000 zł 17 000 zł N/A PLN USD EUR