Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej czerwiec - 17 czerwca 2018

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
STARE GNIAZDO, 1898
Nr:
24827
Technika:
olej, tektura
Wymiary:
52 cm x 42 cm
Cena wywoławcza:
90 000 zł
Cena uzyskana:
90 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. ołówkiem l.d.: F.R. | Bohd. | 20. XI 98 r

Na odwrocie duża nalepka (druk pocztowy z adresem nadawcy i – wpisanym ręcznie adresem odbiorcy): Sendung von Franz Hanfstaengl, München | Nachnahme: | [...] Louis Gold | Kunsthandlung | Berlin N. W. | Unter den Linden

 

Po ukończeniu studiów w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, Ferdynand Ruszczyc powrócił do rodzinnego Bohdanowa koło Wilna.

W swoim, prowadzonym przez lata, Dzienniku, pod datą 20 listopada 1898 artysta zanotował: Przed zmierzchem spaceruję z Papą. Uderza mnie motyw: jodły miotane silnym wiatrem na tle Muru. Niebo białe, trochę różowawe. Wieczorem maluję to na tekturze.

Powstały wówczas obraz Stare gniazdo, przedstawia rodzinny, murowany dom Ruszczyców w Bohdanowie, który nazywano „Murem“, w odróżnieniu od stojącego obok starszego, modrzewiowego dworu.

Tu, na piętrze mieściła się pracownia artysty, a później także biblioteka.

Obraz ma charakter symboliczny; nad Starym gniazdem – schronieniem przed niepokojami świata – gromadzą się targane wiatrem chmury...

 

Oto już jesień /.../

pożółkłe liście wiatr strąca i miecie,

drżące gałęzie do naga obdziera,

chór, gdzie sto ptaków modliło się w lecie...

 

William...

więcej

Ferdynand Ruszczyc:

Ferdynand Ruszczyc (Bohdanów 1870 - Bohdanów 1936) – wybitny malarz i pedagog, adept Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, gdzie w latach 1892-1897 studiował pod kierunkiem I. I. Szyszkina i A Kuindżiiego. Jego prace studenckie kilkakrotnie były nagradzane medalami Akademii. Odbywał liczne podróże artystyczne – w latach 1894 i 1895 jeździł na Krym, w latach 1896 i 1897 przez Królewiec i Szczecin podróżował na Rugię, Bornholm i do południowej Szwecji, a w 1898 do Berlina, Kolonii, Paryża, Dunkierki, Ostendy, Brukseli, Bazylei, Lucerny, Lugano, Mediolanu, Wenecji i Wiednia. W 1897 zamieszkał w rodzinnym majątku Bohdanów. Od 1900 był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”. Od 1904 był profesorem Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie, w latach 1907-1908 Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Później powrócił do Wilna, gdzie stał się animatorem tamtejszego życia artystycznego. Po I wojnie światowej był organizatorem i profesorem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Malował przede wszystkim pejzaże przesycone bardzo emocjonalnym odczuwaniem natury i przyrody. Obrazy Ruszczyca Ziemia czy Nec Mergitur należą do najwybitniejszych przykładów nurtu symbolizmu w malarstwie Młodej Polski. Malował także wnętrza rodzinnego dworu w Bohdanowie, zajmował się scenografią teatralną, ilustratorstwem i grafiką książkową.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2018-06-17 61 90 000 zł 90 000 zł N/A PLN USD EUR