Agra Art | Aukcje

Aukcja Internetowa - malarstwo, rysunek, grafika - 4 września 2018

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
SEN
Nr:
25073
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
100 cm x 60 cm
Cena wywoławcza:
1 200 zł
Cena uzyskana:
1 300 zł

Informacje o dziele:

sygn. l.d.: K. CĘKALSKA, na odwr. na pł. śr. g.: KRYSTYNA CĘKALSKA | SEN | 100 x 60

Obraz jest oprawiony.

Krystyna Cękalska:

Krystyna Cękalska (Warszawa 30 III 1920 - Warszawa 2011) – polska malarka i rysowniczka. Studiowała na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale malarstwa u prof. Pękalskiego.  Po 1945 roku uczestniczyła w założeniu pierwszego po wojnie zgrupowania artystów plastyków "WARSZAWA", które organizowało pierwsze wystawy sztuki na terenie zrujnowanego miasta.

„Malarstwo Krystyny Cękalskiej jest bliskie kulturze polskiego koloryzmu. Jest ono jednak inne, niepodobne do ogólnie przyjętych szablonów, rozpoznawalne, pełne poezji, soczystych barw. Czerpie natchnienie z innego świata, ulega fascynacjom odległym w czasie i niespotykanym w miejskim życiu. Niewyczerpane źródło natchnienia znajduje w sztuce naiwnej i sztuce ludowej. Kolorystyka i kompozycja obrazów mają w sobie coś z aury tajemniczości dawnych ikon wschodnich.”

Obrazy artystki znajdują się w wielu muzeach i prywatnych kolekcjach na całym świecie. Brała udział w ponad 25 dużych wystawach ogólnopolskich i wielu zagranicznych. Miała wiele indywidualnych prezentacji - między innymi w Galerii Sztuki ZASP, Galerii Teatru Wielkiego w Warszawie, Galerii Sztuki Współczesnej i innych w kraju i za granicą. Zdobyła wiele wyróżnień i nagród za swoje prace.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2018-09-04 10 1 200 zł 1 300 zł N/A PLN USD EUR