Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 14 października 2018

Koji Kamoji, DWAJ MNISI Z SERII WĘDROWIEC, 2004
  • odwrocie


[ status: dostępny w Galerii ]
Tytuł:
DWAJ MNISI Z SERII WĘDROWIEC, 2004
Nr:
25089
Technika:
akryl, kredka, collage, płyta pilśniowa
Wymiary:
70 cm x 100 cm
Cena w galerii:
57 000 zł

Informacje o dziele:

sygn. na odwrocie na płycie: Koji Kamoji | Z Serii Wędrowiec Dwaj Mnisi | 2004

Do końca sierpnia br. trwała w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta wystawa Kojiego Kamojiego zorganizowana wspólnie z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Nadano jej znamienny tytuł „Cisza i wola życia“. W obszernym katalogu podkreślano przede wszystkim minimalizm artysty, który używa środków najprostszych, jak kamienie, linia, woda czy wręcz pustka do oddania ducha tych przedmiotów. „Duch przedmiotów“ jest bowiem ostatecznym celem jego sztuki.

Obrazy Kojiego Kamojiego są oszczędne, wręcz sterylne, formy dyskretne, niepołączone, pozornie puste, ale trzeba się w nie zagłębić, aby zrozumieć i poczuć ich przekaz – podobnie jak w prezentowanej pracy.

Koji Kamoji:

Koji Kamoji ukończył Akademię Sztuk Pięknych „Musashino” w Tokio, dyplom uzyskał w roku 1958. Za namową swego wuja w 1959 przyjechał do Polski i podjął studia w warszawskiej ASP w pracowni prof. Artura Nachta-Samborskiego otrzymując dyplom w 1966 roku. Jego pełna emocjonalnych napięć sztuka łączy tradycje filozofii wschodu i konceptualizmu. Tworzy rzeźby, obrazy i instalacje posługując się naturalnymi surowcami jak kamień, drewno, trzcina czy woda. Prace te charakteryzuje ascetyczna forma, która zmusza widza do kontemplacji i indywidualnej interpretacji dzieła. Nadzwyczaj swobodnie nawiązuje do nurtu abstrakcji geometrycznej wprowadzając element mistycyzmu, którego źródłem jest Wschód. Artystyczne działania Koji Kamoji – Japończyka uważającego się za artystę polskiego, są jednym z najciekawszych zjawisk w sztuce współczesnej, które przekazują przesłanie filozoficzne przy pomocy środków plastycznych. Artysta miał szereg wystaw indywidualnych, a jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Warszawie, w Galerii Zachęta, Museum of Contemporary Art. w Los Angeles i Galerie Henn Oliver w Maastricht. Od 1959 mieszka w Warszawie.
Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2018-10-14 107 48 000 zł - N/A PLN USD EUR