Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 14 października 2018

Józef Czapski, TULIPANY, 1956
  • odwrocie

  • zdjęcie obrazu w ramie


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
TULIPANY, 1956
Nr:
25100
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
81 cm x 60 cm
Cena wywoławcza:
35 000 zł
Cena uzyskana:
51 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. p.d.: J. CZAPSKI. 56.

na odwrocie na środkowej listwie krosna napis: TULIPES fraguet No 1 800 NF dalej odwrócone: JÓZEF CZAPSKI | TULIPANY I

Patrząc na obrazy Józefa Czapskiego odnosi się wrażenie, że ten wybitny humanista, który traktował malarstwo nadzwyczaj poważnie, każdy temat uznawał za godny przedstawienia na płótnie. W jego malarstwie kolor stanowi problem nadrzędny od czasów, gdy związał się z kapistami, a temat obrazów był właściwie nieograniczony. Podglądał życie ulicy, sceny w paryskim metrze, samotnych ludzi siedzących w kawiarniach. Była nim też niedbale rzucona na stół serweta, zwykły fotel czy prosty wazon z kwiatami. Martwe natury ułożone z najprostszych przedmiotów nabierały jakby innego znaczenia. Dekoracyjny obraz Tulipany z roku 1956, czyli z okresu, kiedy to ponownie Czapski wrócił do regularnego malowania, świadczy o trwającej latami fascynacji artysty kolorem, którym operuje śmiało i pewnie.

Józef Czapski:

Józef Czapski (Praga 1896 - Maisons-Laffitte 1993) - malarz, rysownik, pisarz i publicysta; początkowo studiował prawo, później w 1918 kształcił się w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Przerwał studia, by na polecenie polskich władz wojskowych udać się do Rosji w poszukiwaniu zaginionych oficerów polskich.

W 1920 uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. W latach 1923-1924 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1924 wraz z grupą uczniów Józefa Pankiewicza, tworzących tzw. Komitet Paryski, wyjechał na dalsze studia do Paryża, gdzie przebywał do roku 1931. Po powrocie do kraju uczestniczył w wystawach kapistów, m.in. w warszawskim Instytucie Propagandy Sztuki. Uczestnik kampanii wrześniowej, więzień m.in. obozu w Starobielsku; uwolniony z niewoli wstąpił do armii Andersa i w latach 1941-1942 prowadził poszukiwania oficerów i żołnierzy uwięzionych i zaginionych w ZSRR.

Po 1944 stale mieszkał w Maisons-Laffitte pod Paryżem. Był jednym z założycieli miesięcznika „Kultura”. Jako pisarz opublikował, m.in. Wspomnienia starobielskie, Na nieludzkiej ziemi oraz liczne eseje o sztuce. Malował pejzaże, martwe natury, wnętrza, rzadziej także portrety. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych obrazy i rysunki artysty były kilkakrotnie prezentowane na wystawach w Krakowie, Warszawie, Poznaniu.

Jego malarstwo - początkowo bliskie szkole Pankiewicza, później bardzo indywidualne i ekspresyjne - szerzej przedstawia album autorstwa przez Joanny Pollakówny (Czapski, Warszawa 1993).

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2018-10-14 132 35 000 zł 51 000 zł N/A PLN USD EUR