Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 14 października 2018

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
KIEROWCA POPATRZYŁ NA..., 2000
Nr:
25121
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
56 cm x 48 cm
Cena wywoławcza:
50 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

cały tytuł: KIEROWCA POPATRZYŁ NA POTRĄCONEGO POTEM BŁYSKAWICZNIE DODAŁ GAZU I UCIEKŁ

sygn. na odwrocie na płótnie: „KIEROWCA POPATRZYŁ NA POTRĄCONEGO | POTEM BŁYSKAWICZNIE DODAŁ GAZU | I UCIEKŁ“ | MARCIN MACIEJOWSKI 00r.

na odwrocie na płótnie zawiniętym na górnym krośnie pieczątka zezwalająca na wywóz za granicę z numerem

 

Obraz wystawiany i opisany:

Marcin Maciejowski Polska, Galeria Zderzak, Kraków 2001, kat. s. 30, il. barwna.

 

„Estetyka obrazów Maciejowskiego opiera się na wielu, pozornie nie powiązanych ze sobą źródłach, wykorzystywanych w sposób dowolny i pełen dezynwoltury. Artysta pokazuje, że najbardziej adekwatnym środkiem do opisania współczesności jest komiks... Pojedynczy rysunek pozbawiony zostaje zbyt wielu szczegółów. Język komentujący obraz jest tak lakoniczny jak listy dialogowe z filmów akcji. Wystarczy. Komiksowość sprawia, że obrazy Maciejowskiego są tak odmienne, tak pociągające. Artysta rysuje także oryginalne komiksy, w których pokazuje swoją zdolność obserwacji najzwyklejszych zdarzeń i odnajdywania w nich poezji banału i komizmu...“

Andrzej Szczerski, Marcin Maciejowski Polska, Galeria Zderzak, Kraków 2001, s. 63

Marcin Maciejowski:

Marcin Maciejowski (Babice k. Krakowa 14 VI 1974, mieszka w Krakowie) ukończył Technikum Budowlane w Krzeszowicach, następnie w latach 1994-1997 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Studia te przerwał po III roku. Równolegle w latach 1996-2000 studiował na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Dyplom uzyskał w pracowni plakatu prof. Piotra Kunce. Przez cały czas nauki w Akademii, od 1996 do 2001 wspólnie z Rafałem Bujnowskim, Wilhelmem Sasnalem, Markiem Firkiem i Józefem Tomczykiem Kurosawą tworzył Grupę Ładnie. Jej program zawiera się w nazwie – z dobrą wolą postrzegając rzeczywistość tak, jak ją kreują środki masowego przekazu – telewizja, tabloidy, reklama – artyści próbowali malować w guście tzw. prostego człowieka. Nieuchronnym efektem takiego eksperymentu była karykatura mentalności społeczeństwa przełomu wieków, szczególnie tzw. pokolenia NIC. Styl komiksu, satyrycznego rysunku czy uproszczonego plakatu utrzymuje artysta do dziś, z reguły uzupełniając obrazy pisanym komentarzem. Należy do najbardziej znanych i najwyżej cenionych współczesnych artystów polskich. Obecnie reprezentowany przez Galerie Meyer Kainer z Wiednia. Wiele wystawia, od 1999 prezentując wystawy indywidualne w kraju i za granicą. Od 2000 zamieszcza w „Przekroju” rysunki satyryczne, jest autorem komiksów i billboardów, w tym słynnego „Jak tu teraz żyć” (prezentującego rodzinę bezrobotnych), wydanego przez Galerię Zewnętrzną AMS. W 2002 otrzymał Paszport „Polityki” w dziedzinie plastyki – „za spostrzegawczość i dowcip oraz nowatorskie wykorzystanie stylistyki reklamy do opisu emocji naszych czasów”.
Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2018-10-14 140 50 000 zł - N/A PLN USD EUR