Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 9 grudnia 2018

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
POLOWANIE Z CHARTAMI NA ZAJĄCE, LATA 80. XIX W.
Nr:
22453
Technika:
olej, deska
Wymiary:
30.9 cm x 35.4 cm
Cena wywoławcza:
200 000 zł
Cena uzyskana:
200 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. p.d.: A. Wierusz Kowalski

Na odwr. mała nalepka z wpisanym atramentem numerem: 14036. Ponadto napis kredką: 53.

 

Proweniencja:

Pierwotnie oraz był własnością Clarence’a Johna Cudahy (1887-1943), amerykańskiego polityka i dyplomaty, w latach 1933-1937 ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce. Następnie znajdował się w kolekcji prywatnej w USA.

Wierusz-Kowalski, sam będąc zapalonym myśliwym, namalował wiele obrazów ze scenami z różnych polowań. Z wielkim znawstwem malował też polowania z chartami na zające czy lisa. Mające długą tradycję, by wspomnieć chociażby Pana Tadeusza, łowy z chartami były sztuką samą w sobie: myśliwy towarzyszył psom konno i w odpowiednim momencie spuszczał je ze smyczy, by mogły dogonić zwierzynę. Charty musiały być doskonale ułożone i zgrane, a sam myśliwy musiał być znakomitym jeźdźcem i mieć dobrego konia, by sprostać im w gonitwie po bezdrożach.

 

W obrazie Polowanie z chartami na zające Wierusz-Kowalski przedstawił chwilę, gdy myśliwi wstrzymali konie i przystanęli w ośnieżonym polu, wypatrując zapewne kolejnych zajęcy, za którymi można będzie poszczuć, trzymane jeszcze na smyczy charty. Jeden, uszczuty już zając, zwisa przy siodle pierwszoplanowego jeźdźca. Rozległy pejzaż przepełnia przyćmione światło zimowego słońca, a - dzięki maestrii malarza - w powietrzu domyślamy się...

więcej

Alfred Wierusz-Kowalski:

Alfred Wierusz-Kowalski (Suwałki 1849 – Monachium 1915) - jeden z najwybitniejszych polskich malarzy tzw. szkoły monachijskiej był, obok Józefa Brandta i Władysława Czachórskiego, także najpopularniejszym z polskich artystów osiadłych i stale działających w Monachium. Zamieszkał tam w roku 1873, już po studiach w Warszawie i w Dreźnie. Przez rok uczył się jeszcze w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Alexandra Wagnera, a następnie przeniósł się do prywatnej pracowni Brandta. Uznanie krytyki i publiczności zdobył wcześnie; jego obrazy, odznaczane medalami na wystawach były rozchwytywane przez kolekcjonerów i niemieckich handlarzy. W roku 1890 został honorowym profesorem Akademii monachijskiej. Malował sceny rodzajowe i rodzajowo-historyczne z motywami jeźdźców, rycerzy, myśliwych, koni, wilków i śniegów. Po podróży do Afryki w roku 1903 podejmował też tematy orientalne. W polskich zbiorach muzealnych znalazło się stosunkowo niewiele prac artysty – jego obrazy sprzedawane głównie na rynku niemieckim w większej liczbie trafiały do kolekcji prywatnych, głównie w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Obecne często pojawiają się i na polskim rynku sztuki, zawsze budząc zainteresowanie kolekcjonerów.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2016-10-16 38 200 000 zł - N/A PLN USD
2018-12-09 10 200 000 zł 200 000 zł N/A PLN USD EUR