Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 9 grudnia 2018

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
WIZJA NAPOLEONA, 1924
Nr:
25318
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
97.7 cm x 145.7 cm
Cena wywoławcza:
55 000 zł
Cena uzyskana:
59 000 zł

IInformacje o dziele:

Wizja Napoleona w odwrocie spod Moskwy, 1924

sygn. l.d.: Jerzy Kossak 1924
na odwrocie na ramie w l.g. rogu pozostałości naklejki (tekst tuszem): … | … Kossak | ...wrót z pod | Moskwy

na listwach krosna odręcznie napisane numery: 96 (na pionowych) i 145 (na poziomych)

 

O klęsce Napoleona w wyprawie na Rosję w 1812 roku zadecydowała w dużej mierze pogoda. Niesprzyjający klimat i mroźna zima spowodowały szybki rozpad, nieprzystosowanej do takich warunków, armii. Nękani głodem francuscy żołnierze nie byli w stanie odeprzeć napierających Rosjan. W tych trudnych warunkach najlepiej radzili sobie Polacy. Polska kawaleria dzielnie walczyła z kozakami, a Szwoleżerowie Gwardii utworzyli osobistą eskortę Napoleona i jego marszałków.

Prezentowany obraz przedstawia Wizję Napoleona w odwrocie spod Moskwy, jeden z najsłynniejszych motywów w twórczości Jerzego Kossaka. Wojny napoleońskie stanowiły ulubiony temat artysty, a ta autorska kompozycja łączy w sobie gorycz wielkiej porażki Cesarza Francuzów i wspomnienie zwycięstwa w bitwie pod piramidami w 1798.

Wizja Napoleona w odwrocie spod Moskwy z głową Sfinksa przypominającego egipskie zwycięstwo ‘boga wojny’, który teraz ze sztabem i na tle niekończącej się colonne mourante swych wojsk ciągnie na zachód wśród...

więcej

Jerzy Kossak:

Jerzy Kossak (Kraków 1886 - Kraków 1955)- syn Wojciecha, wnuk Juliusza Kossaków - od wczesnego dzieciństwa malował pod kierunkiem ojca i dziadka. Kontynuator i naśladowca ich sztuki tworzył sceny batalistyczne, historyczne i rodzajowe z wszechobecnym motywem konia. Malował obrazy z powstania listopadowego, wojen napoleońskich oraz wiele scen z wojny 1920 roku. Najbardziej znaną jego kompozycją tego rodzaju był Cud nad Wisłą. Malował też liczne Pogonie i Pościgi ułanów za kozakami, Napady wilków, Polowania i Wesela. Tematyka tych prac sprawia, że stale cieszą się zainteresowaniem zbieraczy i publiczności, zawsze tłumnie odwiedzającej wystawy malarstwa Kossaków.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2018-12-09 48 55 000 zł 59 000 zł N/A PLN USD EUR