Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 9 grudnia 2018

Jan Piotr Norblin de La Gourdaine, ŻOŁNIERZE W OBERŻY
  • odwrocie


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
ŻOŁNIERZE W OBERŻY
Nr:
25332
Technika:
pióro,tusz czarny,lawowanie brązem,ołówek,papier
Wymiary:
15.3 cm x 20 cm
Cena wywoławcza:
4 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

w prawym dolnym narożniku owalny stempel kolekcji Mathiasa Polakovitsa.

Pochodzenie: zbiory Paula Mathiasa Polakovitsa (Budapeszt 1921 – Paryż 1987) – dziennikarza, współpracownika „Paris-Match“, wybitnego kolekcjonera dawnych rysunków szkoły francuskiej, który w r. 1987 znaczną część swej kolekcji przekazał do zbiorów École des Beaux Arts w Paryżu. Reszta jest sukcesywnie sprzedawana na paryskich aukcjach dawnych rysunków organizowanych w Hôtel Drouot.

[Więcej wiadomości o kolekcji M. Polakovitsa w opracowaniu Fritsa Lugta (L.3561), m.in. na stronie: http://www.marquesdecollections.fr/detail.cfm/marque/11069/total/1]

 

Rysunek powstał zapewne po roku 1804, już po powrocie Norblina do Francji. Przedstawiona scena jest charakterystyczna dla rysunkowej twórczości artysty, z jego szkicową manierą, swobodą i umiejętnością chwytania ruchu i charakteru postaci.

 

Jan Piotr Norblin de La Gourdaine:

Jan Piotr (Jean Pierre) Norblin de la Gourdaine (Misy Faut-Yonne w Szwajcarii 1745 - Paryż 1830) – malarz, rysownik, grafik; Francuz działający w Polsce, związany z mecenatem książąt Czartoryskich, artysta szczególnie zasłużony dla rozwoju sztuki polskiej i malarstwa rodzajowego, osadzonego w polskiej rzeczywistości.

 

Kształcił się w Paryżu – początkowo u batalisty Francesca Casanovy, od 1769 w Académie Royale de Peinture et de Sculpture. W latach 1770-1771 uczył się jeszcze w École Royale des Eléves Protegés u Louisa M. Van Loo i Jean-Marie Vienna. Dużo podróżował, m.in. kilkakrotnie do Londynu (1772, 1773 i 1774). Tam zetknął się z księstwem Izabelą i Adamem Kazimierzem Czartoryskimi, dla których odtąd pracował, a w 1774 wraz z nimi przyjechał do Polski. Przebywał w rezydencjach Czartoryskich w Pałacu Błękitnym Warszawie, w Powązkach, w Wołczynie. Doradzał księżnej Izabeli Czartoryskiej przy projektowaniu parków w Powązkach i Puławach, a później także Helenie Radziwiłłowej w nieborowskiej Arkadii.

W 1790 artysta, wraz z Czartoryskimi, przeniósł się do Warszawy, gdzie w swojej pracowni kształcił grono uczniów, wśród nich Aleksandra Orłowskiego i Michała Płońskiego. Pracował też dla króla Stanisława Augusta. Później ponownie pracował dla Czartoryskich w Puławach. W 1804 wrócił do Francji, od 1807 mieszkał w Paryżu.Norblin był artystą wszechstronnym – malował fête champêtre w typie rokokowego malarstwa francuskiego inspirowane twórczością Watteau I Fragonarda (Towarzystwo na wycieczce nad jeziorem), tworzył portrety, malował i rysował sceny rodzajowe oparte na uważnej obserwacji ludzi, codziennego życia, charakteru miasta czy pejzażu (Odpust na Bielanach pod Warszawą). Był kronikarzem różnych wydarzeń politycznych; sejmików, obrad Sejmu Wielkiego a także wydarzeń insurekcji kościuszkowskiej, których był świadkiem i uczestnikiem.
Przebywając w obozie wojskowym, malował powstańcze bitwy i potyczki (Bitwa pod Racławicami). Malował olejno i akwarelą, zajmował się malarstwem ściennym (fresk Jutrzenka na plafonie w Świątyni Diany w Arkadii).
Uprawiał grafikę; tworzył akwaforty inspirowane sztuką Rembrandta (Starzec piszący, Wskrzeszenie Łazarza). Już w Paryżu wykonał serię prac (rysunki i akwarele reprodukowane później jako barwne akwatinty), która znana jest jako Zbiór polskich ubiorów. Obrazy, rysunki i ryciny znajdują się w licznych muzeach, głównie w Polsce i we Francji. Największy zbiór rycin przechowywany jest w paryskiej Bibliothèque Nationale.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2018-12-09 2 4 000 zł - N/A PLN USD EUR