Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 9 grudnia 2018

Ostatni obiekt z tej aukcji

Nathan Wasserberger, KLAUNI
  • odwrocie

  • obraz w ramie


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
KLAUNI
Nr:
25440
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
71 cm x 61.5 cm
Cena wywoławcza:
4 500 zł
Cena uzyskana:
5 500 zł

Informacje o dziele:

sygn. p.d.: NATHAN WASSERBERGER

Nathan Wasserberger:

Nathan Wasserberger (Chrzanów 1928 – Nowy York2013) malarz amerykański żydowskiego pochodzenia , znany przede wszystkim z portretów i  aktów.

Urodzony w 1928 r. W Chrzanowie, Wasserberger przeżył obóz koncentracyjny w Buchenwaldzie , po wojnie (w 1946 lub 1947 roku) wyemigrował do Stanów Zjednoczonychi zamieszkał w  Nowym Jorku. Studiował sztukę w Instytucie Pratta oraz u Ivana Olinsky'ego i Byrona Browna w Art Students' League  w Nowym York, a pod koniec lat czterdziestych w Académie Julian w Paryżu.  Wiele obrazów, które stworzył podczas swoich pierwszych lat pobytu w Stanach Zjednoczonych, było bezpośrednio związanych z jego doświadczeniem w Holokauście lub poruszało tematykę związaną z wojną.

Chociaż Wasserberger wskazywał w wywiadach, że w tym czasie te właśnie obrazy znaczyły dla niego wiele, powiedział także, że uważa je za amatorskie i zniszczył je wszystkie. W latach 50. podjął świadomy wysiłek, aby zmienić swój styl malarski na taki, który został opisany jako "świetlisty", "podnoszący na duchu" i „pogodny".

Podczas gdy większość jego prac to portrety pięknych kobiet z różnych stron świata, ubranych lub nagich, pojawiają się także autoportrety i wizerunki  znanych osobistości z kręgów sztuki i polityki jak portret Toshiro Mifune'a, czy Johna F. Kennedy'ego , muzyków jazzowych  oraz rabinów.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2018-12-09 153 4 500 zł 5 500 zł N/A PLN USD EUR