Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 9 grudnia 2018

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
CHŁOPIEC Z – IDŹ I PATRZ, 2009-2018
Nr:
25458
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
150.5 cm x 130 cm
Cena wywoławcza:
9 000 zł
Cena uzyskana:
31 000 zł

Informacje o dziele:

sygn. na odwrocie na płótnie: l.d.: NORMAN | 2009 – 2018 | (PILOT HELP);

p.d.: THE | BOY FROM | “COME | AND | SEE“

 

Obraz wystawiany i opisany:

– Norman Leto. Idź i patrz, Muzeum Miejskie w Zabrzu, Urząd Miejski w Zabrzu, wystawa, kat. poz. 2, il. barwna, s. nlb.

 

Tytuł obrazu nawiązuje do filmu Elema Klimova z 1985 roku, jednego z najważniejszych obrazów kinematografii rosyjskiej. „Bezkompromisowy w swojej antywojennej wymowie, był kamieniem milowym w mówieniu o Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej w czasach topniejącego powoli komunizmu i majaczącej na horyzoncie pierestrojki. Klimov uchwycił brutalną rzeczywistość niemieckiej inwazji na Białoruś, opowiada historię Flora – czternastolatka, który opuszcza rodzinną wieś by dołączyć do partyzantów. [...] Norman Leto uchwycił na płótnie twarz bohatera filmu [...]. Stojący w lesie, bladosiny Flor to [...] obraz wojny zaklęty w oczach dziecięcego aktora. Patrzymy na chłopca, na młodego żołnierza, na decyzję artysty, którego przecież coś w tym kadrze i jego twarzy urzekło.“

cytat za: Jakub Gawkowski, Przemoc widziana z fotela tekst w katalogu wystawy Norman Leto. Idź i patrz

Norman Leto:

Norman Leto (właśc. Łukasz Banach; Bochnia 23 VIII 1980, mieszka w Warszawie) - artysta-samouk, zajmuje się malarstwem i sztuką mediów. Koncentruje się nie na „pracy z obrazem“ (pozyskanym i przetworzonym z tzw. rzeczywistości), lecz na obrazie wygenerowanym przez programy komputerowe (które sam tworzy) z wyobraźni, emocji, własnych doznań, stanów psychicznych itp. Istotną rolę odgrywa w jego twórczości malarstwo, traktowane jako element akcji, wyraz spontanicznej ekspresji, budulec bardziej rozwiniętych struktur. Jego realizacje wystawowe przybierają formę multimedialnych instalacji, łączących film, muzykę, malarstwo. W 2010 ukończył i zaprezentował na festiwalu Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu pełnometrażowy film Sailor, w którym „wykorzystał i zestawił w formie kolażu rozmaite środki wyrazu i rodzaje narracji: tradycyjną fabułę, komputerowe symulacje, formułę filmów popularnonaukowych, długie sekwencje muzyczne i głos spoza kadru“ (Ewa Gorządek, http://culture.pl/pl/tworca/norman-leto-wlasc-lukasz-banach). Od 2007 artysta prezentuje swe wystawy indywidualne i uczestniczy w imprezach zbiorowych w czołowych instytucjach w kraju i za granicą, jego prace znajdują się w kolekcjach, m.in. Muzeum Narodowego i Muzeum Sztuki Współczesnej (MOCAK) w Krakowie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Fundacji Sztuki Polskiej ING.

W Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie odbyła się wystawa Normana Leto Ludzie, którzy ciągle czegoś ode mnie chcą (11 III - 10 IV 2016).

 

 

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2018-12-09 141 9 000 zł 31 000 zł N/A PLN USD EUR