Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 17 marca 2019

[ status: dostępny w Galerii ]
Tytuł:
PEJZAŻ ALPEJSKI Z JEZIOREM, OK. 1890
Nr:
25618
Technika:
olej, papier naklejony na tekturę
Wymiary:
17.3 cm x 22.3 cm
Cena w galerii:
25 000 zł

Informacje o dziele:

sygn. l.d.: Malecki

Na odwrocie nalepka wystawy w TZSP (druk, tusz) o treści: 08784 Autor Malecki 08784 | Tytuł pejzaż Rodzaj dzieła ol. | Cena ... Właściciel [nazwisko wyskrobane] Data … | [słowo nieczytelne]

Pejzaż alpejski z jeziorem należy do większego zespołu prac Maleckiego – powstałych na przełomie lat 80. i 90. XIX w. – obrazów i rysunków przedstawiających krajobrazy alpejskie, w których dostrzec można drobne postacie turystów.

Prace te wyróżniają się ekspresyjną techniką malarską, w której niespokojny dukt pędzla i słoneczne światło ślizgające się po kamieniach wydobywa rzeźbiarskie formy skalistych zboczy, utrzymane w tonacji od bieli, poprzez żółcienie, jasne i ciemne brązy, róż i błękit aż po ciemne zielenie. Symfonia kolorów, którymi posłużył się artysta, świadczy, że – mimo choroby i trudności, jakich wówczas doświadczał – pozostał otwarty na nowinki sztuki europejskiej. /.../ artysta ciągle zaskakuje /.../ zmienił on tu dynamikę techniki malarskiej, wyciszył ją, posługując się pierzastymi pociągnięciami pędzla, przypominającymi jego wcześniejsze finezyjne kreski ołówkowe.

(A. Oborny, Poeta pejzażu, [w:] Władysław Aleksander Malecki 1836-1900, Katalog wystawy monograficznej przygotowanej pod kier. Alojzego Obornego, Kielce 1999,...

więcej

Władysław Aleksander Malecki:

Władysław Aleksander Malecki (Masłów k. Kielc 1836 - Szydłowiec 1900) - malarz i rysownik, w latach 1852-1856 studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Christiana Breslauera a następnie pracował jako dekorator teatralny. Uzyskanie w roku 1866 stypendium rządowego, umożliwiło mu wyjazd do Monachium i dalsze studia w prywatnej szkole pejzażysty Eduarda Schleicha. Później, po rocznym pobycie w kraju (1869-1870), ponownie wyjechał do Monachium, gdzie pozostał do roku 1880. Podczas licznych podróży po Bawarii, wędrówek po Alpach, Tyrolu i podczas wyjazdów do kraju malował pejzaże, które wystawiał, m.in. w Warszawie, Krakowie, we Lwowie oraz w Monachium, Wiedniu, Berlinie i w Londynie, gdzie w 1874 zdobył złoty, a w 1877 srebrny medal. Jego sukcesy skończyły się po powrocie do kraju z początkiem lat 80. XIX w. Początkowo mieszkał w Warszawie, później kilkakrotnie zmieniał miejsca pobytu. W roku 1898 osiadł w Szydłowcu, gdzie dzięki życzliwości burmistrza otrzymał bezpłatne mieszkanie w Ratuszu. Schorowany i zapomniany artysta zmarł w biedzie. Pozostawił kilkaset obrazów i rysunków rozprzedanych na licytacji w 1901 roku. Malecki był przede wszystkim wrażliwym pejzażystą o osobistym, kontemplacyjnym stosunku do natury. Malował świetliste, nastrojowe krajobrazy pól, lasów oraz widoki wsi i małych miasteczek. Rzadziej malował sceny z powstania styczniowego, obrazy rodzajowe, wnętrza i martwe natury. Twórczość artysty przypomniała niedawna wystawa monograficzna w Muzeum Narodowe w Kielcach, na której zaprezentowano obrazy i rysunki ze zbiorów wielu polskich muzeów i kolekcji prywatnych (patrz: Władysław Aleksander Malecki 1836-1900. Katalog wystawy monograficznej przygotowanej pod kierunkiem Alojzego Obornego, Muzeum Narodowe, Kielce 1999).Malecki był przede wszystkim wrażliwym pejzażystą o osobistym, kontemplacyjnym stosunku do natury. Malował świetliste, nastrojowe krajobrazy pól, lasów oraz widoki wsi i małych miasteczek. Rzadziej malował sceny z powstania styczniowego, obrazy rodzajowe, wnętrza i martwe natury. 

Twórczość artysty przypomniała niedawna wystawa monograficzna w Muzeum Narodowe w Kielcach, na której zaprezentowano obrazy i rysunki ze zbiorów wielu polskich muzeów i kolekcji prywatnych (patrz: Władysław Aleksander Malecki 1836-1900. Katalog wystawy monograficznej przygotowanej pod kierunkiem Alojzego Obornego, Muzeum Narodowe, Kielce 1999).

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2019-03-17 5 19 000 zł - N/A PLN USD EUR