Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 17 marca 2019

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
ŻAGLOWCE I ŁODZIE W ZATOCE, 1704
Nr:
25656
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
67.8 cm x 86.6 cm
Cena wywoławcza:
60 000 zł
Cena uzyskana:
65 000 zł

Informacje o dziele:

sygn. i datowany l.d.: P. Vande Velde 17[.]4

 

Żaglowce i łodzie w zatoce, obraz flamandzkiego malarza-marynisty, Pietera van den Velde, należy do bardzo charakterystycznych przykładów twórczości tego artysty. Jest to dzieło o wysokich walorach dekoracyjnych, obraz sygnowany i datowany, powstały w schyłkowej epoce Złotego Wieku malarstwa flamandzkiego. Na polskim rynku stanowi dużą rzadkość. Natomiast na rynku zachodnim obrazy artysty pojawiają się dość często. Przede wszystkim jednak znaleźć je można w kolekcjach najważniejszych europejskich muzeów, m.in. w Ermitażu w Sankt Petersburgu, Muzeum im. Chanenki w Kijowie, Muzeum Brukentala w Sybiniu (Sibiu) w Rumunii czy Nationalmuseum w Sztokholmie. W Rijksmuseum w Amsterdamie znajdują się dwa obrazy przedstawiające bitwy morskie floty holenderskiej: Spalenie floty angielskiej pod Chatham w 1669 r. oraz Bitwa morska floty holenderskiej i szwedzkiej w cieśninie Sund w 1658 r., oba malowane prawdopodobnie dla zleceniodawcy holenderskiego. Prezentowany obraz powstał zapewne również na zamówienie holenderskie, o czym świadczyłyby flagi na masztach statków. Niezwykle dekoracyjna kompozycja przedstawia zatokę morską pełną żaglowców i łodzi. Wielość statków z wydętymi żaglami, spiętrzone chmury nad niskim horyzontem, marszczone bryzą drobne fale dodają atrakcyjności – zachowującej zasady symetrii...

więcej

Peter van den Velde:

Peter van den Velde (Antwerpia, 1634 - Antwerpia, 1707 (?) – flamandzki malarz-marynista, działający w Antwerpii. W 1854 roku został mistrzem tamtejszego gildii artystów Św. Łukasza, w latach 1666-1680 wymieniany jest jako mistrz posiadający uczniów. Obrazy artysty to mariny z przedstawieniami okrętów na burzliwych morzach, morskich bitew oraz przybrzeżnych, czasem orientalnych, krajobrazów. Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach Ermitażu w Sankt Petersburgu, Muzeum im. Chanenki w Kijowie, Muzeum Brukentala w Sybiniu (Sibiu) w Rumunii, Nationalmuseum w Sztokholmie i w Rijksmuseum w Amsterdamie.

Data śmierci artysty nie jest pewna. Wobec pojawiających się sygnowanych obrazów, datowanych „1709”, „1714” a nawet „1723” stawia się czasem hipotezę, że być może chodzi tu o dzieła – ojca i syna – dwóch artystów noszących imię Petera van den Velde.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2019-03-17 52 60 000 zł 65 000 zł N/A PLN USD EUR