Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 17 marca 2019

Jerzy Kossak, ODWRÓT SPOD MOSKWY, 1939
  • odwrocie

  • obraz w ramie


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
ODWRÓT SPOD MOSKWY, 1939
Nr:
25682
Technika:
olej, płyta
Wymiary:
67.4 cm x 97.5 cm
Cena wywoławcza:
20 000 zł
Cena uzyskana:
-

Informacje o dziele:

wymiary w świetle oprawy

sygn. l.d.: Jerzy Kossak | 1939

 

Prezentowany obraz nawiązuje do jednej z najsłynniejszych, autorskich kompozycji Jerzego Kossaka, Wizji Napoleona w odwrocie spod Moskwy. W przypadku tego obrazu, na etapie szkicu – co widać na zdjęciu wykonanym w podczerwieni – również mieliśmy do czynienia z Wizją Napoleona w postaci głowy Sfinksa umieszczonej w partii nieba z lewej strony. Ostatecznie kompozycja ta z niewiadomego powodu nie została przez autora w pełni zrealizowana; pozostał jedynie Napoleon ze sztabem i nie kończącą się kolumną wojska przemierzającego bezkresny, zimowy pejzaż.

„Z roku 1913 pochodzi jeden z najsławniejszych i bardziej popularnych obrazów [pierwszy z serii] Jerzego Kossaka: Widzenie Napoleona w odwrocie spod Moskwy, z głową Sfinksa na tle chmur, przypominającego egipskie zwycięstwo „boga wojny“, który teraz ze sztabem i na tle niekończącej się colonne mourante swych wojsk ciągnie na zachód wśród zamieci, złamany zimą i mrozem. Obraz, kompozycyjnie i malarsko udany, był przez artystę powtarzany w największej bodaj ilości replik z różnych lat i w rożnych formatach, rozsianych po Polsce, spotkać je można i w Ameryce, i w Australii, jedna z nich wisi nawet w muzeum panoramy Borodino w Moskwie. Była to ulubiona kompozycja Jerzego...“

(K. Olszański, Jerzy Kossak,...

więcej

Jerzy Kossak:

Jerzy Kossak (Kraków 1886 - Kraków 1955)- syn Wojciecha, wnuk Juliusza Kossaków - od wczesnego dzieciństwa malował pod kierunkiem ojca i dziadka. Kontynuator i naśladowca ich sztuki tworzył sceny batalistyczne, historyczne i rodzajowe z wszechobecnym motywem konia. Malował obrazy z powstania listopadowego, wojen napoleońskich oraz wiele scen z wojny 1920 roku. Najbardziej znaną jego kompozycją tego rodzaju był Cud nad Wisłą. Malował też liczne Pogonie i Pościgi ułanów za kozakami, Napady wilków, Polowania i Wesela. Tematyka tych prac sprawia, że stale cieszą się zainteresowaniem zbieraczy i publiczności, zawsze tłumnie odwiedzającej wystawy malarstwa Kossaków.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2019-03-17 18 20 000 zł - N/A PLN USD EUR