Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 17 marca 2019

Julian Fałat, RZYMSKA ŚWIĄTYNIA WENUS I ROMY, 1881
  • Świątynia Wenus i Romy w Rzymie


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
RZYMSKA ŚWIĄTYNIA WENUS I ROMY, 1881
Nr:
25688
Technika:
akwarela, papier
Wymiary:
23 cm x 40 cm
Cena wywoławcza:
65 000 zł
Cena uzyskana:
-

Informacje o dziele:

RZYMSKA ŚWIĄTYNIA WENUS I ROMY, WIDOK OD STRONY KOLOSEUM, 1881

 

sygn. i dat. l.d.: Jul Fałat 81

 

Od połowy lat 70. XIX wieku Julian Fałat – dotąd przede wszystkim rysownik – coraz częściej i chętniej malował akwarelą, techniką w której wkrótce osiągnął prawdziwe mistrzostwo. Artysta przebywał wówczas za granicą – studiując na politechnice w Zurychu i Monachium, i pracując przy budowie linii kolejowej w Szwajcarii (1875-77). W swoich Pamiętnikach wielokrotnie wspomina o akwarelach, malowanych także w plenerze: – pewnego ranka zacząłem malować już o wschodzie słońca, usiadłszy na krawędzi trotuaru, a skończyłem, gdy słońce było już wysoko ... Maluję coraz więcej akwarelą i gromadzę multum szkiców akwarelowych i piórkowych. W 1877 artysta rozpoczął też studia w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium i z satysfakcją odnotował pochwały prof. J. L. Raaba, który jako wielki wielbiciel akwareli i sam akwarelista /.../ chwali w moich pracach świeżość i śmiałość.
Rok 1880 przyniósł mu znaczący sukces – srebrny medal za akwarele, wystawione na wystawie w Paryżu. Ponieważ równocześnie kupiono kilka jego prac, więc – wobec takiego powodzenia i zdobycia gotówki – artysta – zgodnie z uświęconą tradycją – w październiku 1880 roku wyjechał do Rzymu.
Tu wynajął...

więcej

Julian Fałat:

Julian Fałat (Tuligłowy [okręg lwowski] 1853 - Bystra k. Bielska 1929) - malarz i pedagog - jeden z najwybitniejszych artystów polskich okresu przełomu XIX i XX wieku, członek polskich i europejskich stowarzyszeń twórczych oraz Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie, wielokrotnie odznaczany medalami na wystawach międzynarodowych. Studiował malarstwo u Władysława Łuszczkiewicza i Leona Dembowskiego w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie (1868-71 i 1881) i w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium u Alexandra Strähubera i Johana Leonhardta Raaba (1877-80). Po studiach spędził kilka miesięcy w Rzymie, w 1884 był w Paryżu i w Hiszpanii, a w 1885 odbył podróż morską dookoła świata. W 1886 podczas polowania u ks. Radziwiłłów w Nieświeżu poznał późniejszego cesarza Niemiec Wilhelma II - dla którego następnie w latach 1886-95 pracował w Berlinie jako malarz nadworny. W latach 1894-96 współpracował z Wojciechem Kossakiem przy panoramie Berezyna. W 1895 został powołany na stanowisko dyrektora Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie, w której gruntownie zreformował system nauczania, przekształcając tę uczelnię w nowoczesną Akademię Sztuk Pięknych (r.1900). Do roku 1910 był rektorem Akademii; po przejściu na emeryturę osiadł w miejscowości Bystra k. Bielska. Znakomity akwarelista, malował także olejno. We wcześniejszym okresie tworzył w konwencji realistycznej, z czasem rozjaśnił i wzbogacił paletę, a w akwarelach wprowadzał rozlewną plamę barwną. Zasłynął jako malarz scen myśliwskich rozgrywających się najczęściej w zimowej scenerii; malował też pejzaże, wiejskie sceny rodzajowe, portrety, widoki miejskie.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2019-03-17 33 65 000 zł - N/A PLN USD EUR