Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 17 marca 2019

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
WACHLARZ MALOWANY, 1880-1890
Nr:
25703
Technika:
olej, drewno
Wymiary:
70 cm x 90 cm
Cena wywoławcza:
95 000 zł
Cena uzyskana:
95 000 zł

Informacje o dziele:

wachlarz złożony z 11 drewnianych piór, oprawionych w oryginalną, ozdobną ramę o wymiarach ca 70 x 90 cm

wymiary każdego z piór: 25,5 x 8 cm

wszystkie pióra sygnowane

 

Podobne zbiorowe przedsięwzięcia – wspólnie malowane palety lub bardzo popularne dekoracyjne wachlarze – były często i chętnie podejmowane w międzynarodowym środowisku monachijskich artystów. Każdy z kilku lub kilkunastu współautorów malował wówczas niewielką kompozycję, zazwyczaj z motywem najbardziej charakterystycznym dla jego twórczości – pejzaż, portret, scenkę rodzajową, kostiumową czy batalistyczną. Dzieła te powstawały najczęściej w celu upamiętnienia jakiegoś uroczystego wydarzenie lub przygotowania dla kogoś niecodziennego prezentu.

W pracy nad „naszym“ wachlarzem uczestniczyło jedenastu malarzy pochodzących z różnych krajów. W gronie tym znalazło się dwóch Polaków – Józef Brandt i Roman Kochanowski.

 

Artystów-autorów malowanych kompozycji wymieniamy w porządku alfabetycznym (cyfra w nawiasie oznacza obecne miejsce pióra w oprawie).

 

[3] Emil Brack

(Naumburg 1860 – Monachium 1905)

PORTRET DZIEWCZYNY W KAPELUSZU

 

[6] Józef Brandt

(Szczebrzeszyn...

więcej

Józef Brandt:

Józef Brandt (Szczebrzeszyn 1841 - Radom 1915) był jednym z najwybitniejszym polskich malarzy batalistów. Naukę malarstwa rozpoczął w Warszawie pod okiem Juliusza Kossaka.

W latach 1858-1860 był w Paryżu, gdzie podjął studia inżynierskie. Niebawem zarzucił je jednak na rzecz malarstwa i kształcił się w pracowni Leona Cognieta. Po powrocie do kraju, w 1861 debiutował na wystawie w warszawskim TZSP. Od 1863 kontynuował studia w monachijskiej ASP u Franza Adama.

W 1870 otworzył w Monachium własną pracownie i niebawem stał się przywódcą, „generałem” tamtejszej polskiej kolonii artystycznej i nauczycielem wielu malarzy. Po 1877 miesiące letnie spędzał w Orońsku, zapraszając na plenery grono swych uczniów.

Został honorowym profesorem Akademii w Monachium (1878), członkiem Akademii w Berlinie (1877) i Pradze (1900).

Odznaczony wysokimi orderami, wyróżniany medalami i nagrodami na międzynarodowych wystawach, cieszył się prawdziwie europejską sławą. Mieszkając i tworząc poza krajem zawsze wyraźnie podkreślał swoją polskość; dając jej wyraz choćby poprzez podpisywanie obrazów Józef Brandt z Warszawy.

Malował bitwy, potyczki, podjazdy – epizody z historii polskich wojen kresowych i wojen szwedzkich XVII wieku, a także sceny rodzajowe – jeźdźców, polowania, jarmarki. Jego barwne, pełne ruchu i perfekcyjne warsztatowo obrazy podziwiano powszechnie, jako najlepszy przykład wysoko wówczas cenionej „szkoły polskiej”.

Ale podczas gdy niemiecki czy francuski widz dostrzegał w nich przede wszystkim egzotykę i barwy Orientu, dla Polaków były to płótna „prawdziwe, naturalne, swojskie jak fragmenty z pamiętników Paska albo Rzewuskiego, przetransponowane na barwy i linie”.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2019-03-17 28 95 000 zł 95 000 zł N/A PLN USD EUR