Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 17 marca 2019

[ status: dostępny w Galerii ]
Tytuł:
BEZ TYTUŁU, 2003
Nr:
25726
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
45 cm x 40 cm
Cena w galerii:
98 500 zł

Informacje o dziele:

sygn. na odwrocie na g. listwie:

WILHELM SASNAL 2003

na lewej żerdzi krosna nalepka aukcyjna Sotheby’s z datą aukcji 2017/03/02 i nr. katalogowym 361

Mam nadzieję, że moje malarstwo też jest psychodeliczne, bardzo bym chciał, żeby tak było. Nie chodzi mi o termin historyczny związany z latami sześćdziesiątymi, tylko raczej o atmosferę, pewien rodzaj niejednoznaczności, tajemnicy, nierzeczywistego, nieistniejącego świata. Psychodelia to dziwaczność – niezgrabne słowo, ale właśnie dziwaczność jest dla mnie tak pociągająca. [...] Z takiego podejścia wzięły się moje obrazy z UFO, hubami, pasożytami, naroślami. Dla mnie coś jest psychodeliczne, jeżeli jest nieoczekiwane, niemożliwe do rozszyfrowania na pierwszy rzut oka.

Wypowiedź artysty w: 15 stuleci. Rozmowa z Wilhelmem Sasnalem, Wydawnictwo Czarne, 2017, s. 141-142

 

 

♣ do wylicytowanej ceny oprócz innych kosztów zostanie doliczona opłata wynikająca z prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymania wynagrodzenia zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku - o prawie autorskim i prawach pokrewnych (droit de suite)

Wilhelm Sasnal:

Wilhelm Sasnal - malarz i filmowiec. Studiował w Krakowie, dyplom Akademii Sztuk Pięknych otrzymał w 1999. Podczas studiów współtworzył wspólnie, m.in. z Marcinem Maciejowskim i Rafałem Bujnowskim, Markiem Firkiem i Józefem Tomczykiem Kurosawą grupę "Ładnie". Pierwsza indywidualna wystawa miała miejsce w Galerii Zderzak w Krakowie w 1999, potem związał się z Galerią Raster i Fundacją Galerii Foksal w Warszawie. Był także autorem komiksowego cyklu „Tu żyję i tu jest mi dobrze“ drukowanego w „Przekroju“. Obecnie należy do najbardziej znanych artystów na świecie. Jest laureatem nagrody van Gogha, jednej z najważniejszych europejskich nagród artystycznych. Jego prace znajdują się w zbiorach Tate Modern w Londynie, Centre Pompidou w Paryżu i w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Jesienią 2002 na aukcji w domu aukcyjnym Philips de Pury w Nowym Jorku jego obraz Ufo osiągnął najwyższą cenę ponad 200 tys. dolarów. Malarstwo Sasnala charakteryzuje się różnorodnością stylistyczną i tematyczną. W serii obrazów „Mościce“ nawiązał do przeżyć młodości, w innych pracach porusza problem wojny i Holokaustu. Interpretuje wydarzenia historyczne i własne wspomnienia, tematy powracają w obrazach po latach, jak chociażby w cyklu „Samoloty“. Malowanie obrazów związane jest z twórczością filmową, która powstaje równolegle, niekiedy wzajemnie się wspomagając, chociażby w kadrowo uchwyconych scenach czy licznych portretach malowanych według zdjęć.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2019-03-17 136 70 000 zł - N/A PLN USD EUR