Agra Art | Aukcje

AUKCJA INTERIORS - 9 kwietnia 2019

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
KOLEJKA
Nr:
25814
Technika:
tusz, akwarela, papier
Wymiary:
34.5 cm x 52 cm
Cena wywoławcza:
1 500 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

  

wymiary 34,5 x 52 cm (w świetle oprawy)

sygn. p. d.: J. Kruszewski

Józef Wincenty Kruszewski:

Józef Wincenty Kruszewski – malarz, ilustrator, popularny karykaturzysta krakowski; w latach 1867-1876 studiował (z przerwami) u Władysława Łuszczkiewicza w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. Uczył się także u Juliusza Kossaka i Jana Fransa Portaelsa w Brukseli.

Malował głównie akwarelą, tworząc liczne kompozycje rodzajowe o zabarwieniu humorystycznym, cechujące się „doskonałą przesadną charakterystyką typów, szczęśliwego podchwycenia z życia motywów i łatwego obrazowania przedstawianych scen”. Rzadziej malował portrety, pejzaże i kompozycje nawiązujące do motywów literackich (Wesele Skrzetuskiego) czy historycznych (Ułan z 1831 r.). Współpracował z krakowskimi czasopismami, a także z wydawcą Kazimierzem Bartoszewiczem, zamieszczając liczne ilustracje w jego humorystycznych kalendarzach. Ilustrował książki, m.in. „Bajki” Krasickiego. W 1888 wydano album „Emigracja do Ameryki” z litografiami opracowanymi według jego karykatur.

Artysta brał udział w wystawach w Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Towarzystwie Zachęty i Salonie Krywulta w Warszawie oraz we Lwowie, Tarnopolu, a ponoć także w Brukseli. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych w Cieszynie, Krakowie, Warszawie i we Lwowie.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2019-04-09 16 1 500 zł - N/A PLN USD EUR