Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 16 czerwca 2019

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
WIDOK WSI FRYDMAN NA SPISZU, 1923
Nr:
26005
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
76 cm x 101.5 cm
Cena wywoławcza:
10 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

sygn. l.d.: Michalina Krzyżanowska 192[...]

 

Michalina Krzyżanowska, żona wielkiego portrecisty /.../ Konrada Krzyżanowskiego, wystąpiła po raz pierwszy jako artystka dojrzała i pewna swej formy. Wywołała zdziwienie. Skąd? Miłośnicy malarstwa nic o niej nie wiedzieli, dla artystów stanowiła również niespodziankę. Nie asystowano przy jej stopniowym kształtowaniu się, nie wiedziano nic o zdobyczach i postępach. Na pierwszej wystawie w 1922 w Zachęcie dała od razu rzeczy dobre. Zadeklarowała się jako pejzażystka o silnym wyczuciu natury. Z tej pierwszej próby widziało się już, że to jest ktoś, umiejący narzucić sugestię dali, przestrzeni, powietrza. Widz tracił przed jej obrazami postawę obojętną, coś go porywało, a nawet wzruszało...

N.Samotyhowa, Michalina Krzyżanowska, [w:] „Pion. Tygodnik Literacko-Społeczny“, nr 51, 21 XII 1935, s. 4-5.

 

Obraz przedstawia widok wsi Frydman na Spiszu z wysoką bieloną więżą kościoła św. Stanisława. Krzyżanowska była we Frydmanie w 1923 r. Namalowała wówczas kilka, cechujących się rozmachem i swobodą, ekspresyjnych pejzaży dużych formatów, obrazów o intensywnej, nasyconej gamie barwnej. Były to widoki wsi z wyróżniającą się wieżą kościoła (Frydman, Wieża kościelna we Frydmanie, Bramka kościelna we Frydmanie; wszystkie repr. w cytowanym niżej katalogu).

 

Bibliografia:

więcej

Michalina Krzyżanowska:

Michalina Krzyżanowska z domu Piotruszewska – żona i ulubiona modelka Konrada Krzyżanowskiego – była malarką znaną i cenioną. Początkowo uczennica Miłosza Kotarbińskiego, w latach 1904-1909 studiowała w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Krzyżanowskiego, który w 1906 został jej mężem. Uczestniczyła w corocznych plenerach malarskich, urządzanych przez Krzyżanowskiego dla studentów (Arkadia k.Nieborowa, Zwierzyniec k.Zamościa, Istebna, Werki pod Wilnem, Fin-landia, Aleksandria na Ukrainie). W 1907 wraz z mężem podróżowała do Włoch i na Korsykę, a w 1912 oboje byli w Londynie i Paryżu, gdzie Michalina uczęszczała do Académie Ranson, malując pod kierunkiem Maurice’a Denis. Stale mieszkała w Warszawie. Lata pierwszej wojny światowej spędziła na Wołyniu, Polesiu i w Kijowie. W roku 1918 wróciła do Warszawy. W latach 1919-1921, wraz z mężem i uczniami prowadzonej przez niego szkoły malarskiej wyjeżdżała na studia plenerowe do Płocka, Kartuz i Chmielna.
Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2019-06-16 55 10 000 zł - N/A PLN USD EUR