Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 16 czerwca 2019

Jerzy Krawczyk, DZIEWCZYNA W KUCHNI, 1968
  • odwrocie


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
DZIEWCZYNA W KUCHNI, 1968
Nr:
25965
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
66 cm x 40 cm
Cena wywoławcza:
6 000 zł
Cena uzyskana:
6 000 zł

Informacje o dziele:

sygn. na odwr. na płótnie: Jerzy Krawczyk | „Dziewczyna w kuchni“

na górnym krośnie nalepka [maszynopis]: Nr. inw. | 336,

obok oł.: 40 x 56 cm

 

Obraz opisany i wystawiany:

– Jerzy Krawczyk 1921-1969, malarstwo, ZPAP, CBWA, BWA Łódź, kat. poz. 336. Wystawa: Łódź Ośrodek Propagandy Sztuki, marzec 1971, Warszawa Zachę- ta, kwiecień 1971.

♣ do wylicytowanej ceny oprócz innych kosztów zostanie doliczona opłata wynikająca z prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymania wynagrodzenia zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku - o prawie autorskim i prawach pokrewnych (droit de suite)

Jerzy Krawczyk:

Jerzy Krawczyk (Łódź 1921 – Łódź 1969) - był jedną z najciekawszych indywidualności w łódzkim środowisku artystycznym i najbardziej cenionym reprezentantem GRUPY (MALARZY) REALISTÓW. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Tworzył w duchu postimpresjonizmu, pojawiło się również kilka prac propagandowych, utrzymanych w konwencji tradycyjnego realizmu. W latach 1955-1958 uległ urokowi dawnej Łodzi i namalował szereg lirycznych pejzaży, przedstawiających fragmenty miasta. Powstała również grupa prac ukazująca autoironiczny stosunek artysty do samego siebie, co objawiło się w serii metaforycznych autoportretów. Artysta zdobył złoty medal na Światowym FESTIWALU MŁODZIEŻY I STUDENTÓW w roku 1959 w Wiedniu. Wielki sukces odniósł na BIENNALE SZTUKI W SAO PAULO w 1967 roku. Studiował w łódzkiej Szkole Rysunku i Malarstwa S. Andrzejewskiego. W 1938 roku otrzymał stypendium Zarządu Miejskiego w Łodzi, dzięki któremu wyjechał do Wiednia aby tam kontynuować naukę. W okresie okupacji przebywał w niewoli w Dortmundzie. W 1945 zadebiutował na pierwszej wystawie okręgowej w Ośrodku Propagandy Sztuki i został przyjęty do Związku Plastyków. Podjął studia w pracowni Leona Ormezowskiego w PWSSP, które jednak wkrótce przerwał. W 1947 rozpoczął pracę jako rysownik w Zakładzie Anatomii Prawidłowej Akademii Medycznej w Łodzi, gdzie zatrudniony był do końca życia. Wiele wystawiał, prezentując swoje obrazy na licznych wystawach zbiorowych jak i indywidualnych w kraju i zagranicą. Od 1962 brał udział w ogólnopolskich wystawach malarzy realistów w warszawskiej Zachęcie. W 1967 reprezentował Polskę na Międzynarodowym Biennale Sztuki w Sao Paulo. Krawczyk uważany jest za czołowego przedstawiciela tak zwanej łódzkiej szkoły realizmu. Malował programowo antyestetyczne, ironiczne kompozycje o wyraźnej dominancie elementów literacko-anegdotycznych. Jego obrazy znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu, Muzeach Okręgowych w Bydgoszczy, Chełmie, Rzeszowie i Toruniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Historii Miasta Łodzi i innych oraz w wielu kolekcjach prywatnych. Kształcił się w łódzkiej Szkole Rysunku i Malarstwa Szczepana Andrzejewskiego, następnie w Akademii wiedeńskiej. Okres okupacji spędził w niewoli w Dortmundzie. Po wojnie osiadł w Łodzi. Brał udział w wystawach plastyki polskiej w kraju i za granicą.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2019-06-16 152 6 000 zł 6 000 zł N/A PLN USD EUR