Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 16 czerwca 2019

Tadeusz Dominik, KOMPOZYCJA, LATA 60. XX W.
  • Odwrocie


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
KOMPOZYCJA, LATA 60. XX W.
Nr:
26041
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
71 cm x 82 cm
Cena wywoławcza:
55 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

sygn. l.d.: Dominik

na odwrocie na pionowej żerdzi nalepka firmy Schleiper & Fils s.a.

Katalog wystawy Tadeusza Dominika z roku 1984 (Tadeusz Dominik, Malarstwo, gobeliny, Galeria Desa Warszawa, grudzień 1984) zawierał esej Zbigniewa Herberta, wybitnego poety i znawcy sztuki. Oto fragment:

Na początku był postimpresjonistyczny koloryzm. Ale to tłumaczenie – geneza nie wiele właściwie wyjaśnia czym jest malarstwo Tadeusza Dominika. Nie zadowolił się on bowiem doskonałym warsztatem zdobytym w pracowni Jana Cybisa. Potrafił z tradycji, którą pochopni krytycy przedwcześnie grzebali, uczynić narzędzie malarstwa bardzo własnego i bardzo współczesnego.

W jego interpretacji formuła koloryzmu okazała się zadziwiająco szeroka, pojemna i sprawna...

Krytycy o skłonnościach do szufladkowania spierają się czy zaliczyć obrazy Dominika do abstrakcji lirycznej czy ekspresjonizmu. Dla mnie jest on jednym z tych nielicznych artystów, którzy każdym swoim nowym dziełem zdają się mówić: maluję, więc jestem.

Tadeusz Dominik:

Tadeusz Dominik (Szymanów 14 I 1928 - Warszawa 20 V 2014) studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie pod kierunkiem prof. J.Cybisa (1946-51, dyplom 1953). Od 1951 był pedagogiem na macierzystym Wydziale, początkowo jako asystent Cybisa. Od 1965 prowadził własną pracownię, w 1979 otrzymał tytuł profesora. W 1990 przeszedł na emeryturę. W czasie studiów oddziałały nań - za pośrednictwem osobowości i sztuki Cybisa - idee polskiego koloryzmu, które następnie twórczo i samodzielnie kontynuował. Początkowo tworzył obrazy figuratywne. Debiutował na słynnej wystawie w warszawskim Arsenale w 1955, gdzie zdobył nagrodę. W tym okresie obok malarstwa uprawiał drzeworyt, operujący szerokimi płaszczyznami bieli i czerni (drzeworyty wystawiał m.in. na Biennale w Wenecji w 1956). W drugiej poł. lat 50. zaczął malować obrazy abstrakcyjne, początkowo utrzymane w ekspresyjnej i spontanicznej stylistyce malarstwa informel. W latach 60. wzbogacił swe prace o efekty fakturowe. Niezmienną inspiracją była dla malarza natura, bogactwo i kolorystyka jej form. Pozostał jej wierny do dziś, poddając zmianom sam sposób malowania. Stopniowo rozjaśniał i wygładzał swe kompozycje, wprowadzając efekty dekoracyjne, jak rytmiczne powtórzenia form czy rodzaj malowanych „rastrów“, regularnie znaczących fragmenty kompozycji. Wśród wielu nagród otrzymał m.in. laur „Złotego Grona“ w Zielonej Górze w 1963, Grand Prix Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie w 1968, nagrodę im. George’a Rowney’a w Londynie w 1973 i Nagrodę im. Jana Cybisa w Warszawie w 1973. Równolegle z malarstwem zajmował się gobelinem, ceramiką, również grafiką komputerową.

Zmarł 20 maja 2014 w swoim domu pod Warszawą.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2019-06-16 113 55 000 zł - N/A PLN USD EUR