Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 6 października 2019

Tadeusz Styka, PORTRET DAMY W PERŁACH
  • Obraz w ramie


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PORTRET DAMY W PERŁACH
Nr:
26339
Technika:
olej, tektura
Wymiary:
73.3 cm x 56.4 cm
Cena wywoławcza:
30 000 zł
Cena uzyskana:
46 000 zł

Informacje o dziele:

sygn. p.d.: TADÉ. STYKA.

na odwrocie w l.g. rogu ośmioboczna naklejka z nieczytelnym znakiem

 

Tadeusz Styka był przede wszystkim portrecistą, malarzem arystokracji, pięknych kobiet i sławnych osób. Z takim własnie portretm pięknej, młodej kobiety mamy tu do czynienia. Obraz ukazuje blond piękność, która kusi widza zalotnym spojrzeniem i swą domniemaną nagością skrytą pod delikatnym białym futrem.

 

♣ do wylicytowanej ceny oprócz innych kosztów zostanie doliczona opłata wynikająca z prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymania wynagrodzenia zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku - o prawie autorskim i prawach pokrewnych (droit de suite)

Tadeusz Styka:

Tadeusz Styka (Kielce 1889 - Nowy Jork 1954) - syn malarza Jana i starszy brat Adama Styki, już jako dziecko wykazywał niezwykłe zdolności plastyczne. Jego pierwszym nauczycielem był ojciec. Później Tadeusz kształcił się w Paryżu u Eugene Carriere’a i Jean-Jacquesa Hennera. Już od najmłodszych lat wiele wystawiał - na Salonach w Paryżu oraz w wielu miastach Francji, w Londynie, Nowym Jorku, Chicago, w Kanadzie i w Polsce. Często współpracował z ojcem wykonując, m.in. szkice do zamierzonej panoramy Bitwy pod Grunwaldem. Od roku 1929 mieszkał w Nowym Jorku, zatrzymując jednak pracownię w Paryżu. Był przede wszystkim portrecistą, malarzem arystokracji, pięknych kobiet i sławnych osób (Portret Lwa Tołstoja (1903), Portret Poli Negri, Portret Ignacego Jana Paderewskiego). Ponadto był doskonałym malarzem animalistą (Lwy u wodopoju). Malował także sceny symboliczne, rodzajowe i obrazy religijne; te ostatnie często wspólnie z bratem Adamem.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2019-10-06 13 30 000 zł 46 000 zł N/A PLN USD EUR