Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 6 października 2019

Rafał Malczewski, SASKATCHEWAN, 1947
  • obraz w ramie


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
SASKATCHEWAN, 1947
Nr:
26350
Technika:
akwarela, ołówek, papier
Wymiary:
55 cm x 76 cm
Cena wywoławcza:
6 000 zł
Cena uzyskana:
8 500 zł

Informacje o dziele:

wymiary w świetle oprawy

sygn. l.d.: Rafał Malczewski.

Na odwrocie – na „plecach“ – naklejka i pieczątka Galerie Dominion / Dominion Gallery w Montrealu z danymi obrazu i numerem E 890.

Ponadto – pośrodku i w prawym górnym narożniku – napisy odręczne, m.in. powtórzony numer E 890.

 

Saskatchewan to prowincja w środkowej Kanadzie. Jej nazwa pochodzi od rzeki Saskatchewan (indiańska Kisiskatchewani Sipi). W północnej części prowincji rosną lasy, a całą płaską i nizinną część południową zajmowała preria, obecnie zamieniana na pastwiska i pola uprawne.

 

* do wylicytowanej ceny oprócz innych kosztów zostanie doliczony podatek graniczny VAT 8% (zgodnie z §12 pkt. 2 Regulaminu)

♣ do wylicytowanej ceny oprócz innych kosztów zostanie doliczona opłata wynikająca z prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymania wynagrodzenia zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku - o prawie autorskim i prawach pokrewnych (droit de suite)

Rafał Malczewski:

Rafał Malczewski (Kraków 1892 - Montreal 1965) studiował w Wiedniu agronomię, filozofię i architekturę; uczęszczał także do tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych, ale edukację artystyczną zawdzięczał przede wszystkim ojcu, Jackowi Malczewskiemu. W latach 1917-1939 stale mieszkał w Zakopanem; był zamiłowanym taternikiem. W roku 1930 wyjechał na półroczny pobyt do Francji. W grudniu 1939 przez Słowację i Węgry przedarł się do Francji, skąd następnie wyjechał do Brazylii a później Stanów Zjednoczonych. W 1942 dotarł do Montrealu, gdzie pozostał na stałe. Począwszy od 1919 r. wiele wystawiał; od 1934 r. także jako członek ugrupowania „Rytm”. Malował przede wszystkim krajobrazy – z Tatr, Podhala, widoki z małych miasteczek i z fabrycznego Śląska, później także z Brazylii i Kanady. W swoich obrazach – świadomie prymityzowanych, utrzymanych często w poetyckim i bajkowym nastroju – bliski jest sztuce naiwnego realizmu. Malczewski był również literatem, autorem artykułów o sztuce, felietonów, esejów oraz wspomnień tatrzańskich i zakopiańskich, m.in. „Narkotyk gór”, „Góry wołają” czy „Pępek świata”, książką napisaną już w Kanadzie.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2019-10-06 79 6 000 zł 8 500 zł N/A PLN USD EUR