Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 6 października 2019

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
OAZA OUARGLI, PRZED 1922
Nr:
26413
Technika:
olej, tektura
Wymiary:
15.8 cm x 24 cm
Cena wywoławcza:
5 000 zł
Cena uzyskana:
6 000 zł

Informacje o dziele:

sygn. p.d.: Ouargla ADAM | STYKA [w ramce]

na odwrocie naklejka (druk, pieczęć, tusz): 48613 Autor Styka Adam | Tytuł Oaza Ouargli Rodzaj dzieła ol. | Cena 100.000 Własność H. Rawczyński Data nadesłania 23/III 19122 [1 przeprawiona piórem na 2];

ponadto trzykrotnie odbita pieczęć: Zakład art. Rzeźbiarsko–pozłotniczy | ALEKSANDER MAŁEK | ULICA SZEWSKA 18

 

Tak o pracach Adama Styki, prezentowanych na Wystawie Zbiorowej w TZSP w kwietniu 1922 roku, pisał do „Tygodnika Ilustrowanego“ Władysław Wankie: Tyle w tych ramach siedziało słońca, tyle wschodu - jaskrawego światła, z taką fascynującą prawdą trafiało do widza, że trudno było oprzeć się urokowi obrazka.

[...] Oglądając obecnie większą kolekcję tego jedynego „polskiego orientalisty“ w sztuce – stwierdzam duży rozwój i opanowanie majstrowskie strony technicznej płócien. Malowanie światła uchodzi za bardzo trudną rzecz w obrazie. Styka trudność tę pokonał.

Władysław Wankie, „Tygodnik Ilustrowany“ Nr 17, Warszawa 1922, s. 266

 

♣ do wylicytowanej ceny oprócz innych kosztów zostanie doliczona opłata wynikająca z prawa twórcy i jego spadkobierców do...

więcej

Adam Styka:

Adam Styka (Kielce 1890 - Nowy Jork 1959) – syn malarza Jana i młodszy brat Tadeusza Styki –  był malarzem-orientalistą. Początkowo studiował matematykę i inżynierię, później rozpoczął studia w École Nationale des Beaux Arts w Paryżu (1908-1912). Podczas I wojny światowej służył w Błękitnej Armii gen. J. Hallera – najpierw we Francji (medal za bitwę pod Verdun), później w Polsce. Jako malarz zaczął od scen rodzajowych, ale po podróży do Afryki Północnej tworzył przede wszystkim obrazy o tematyce orientalnej. Motywy znajdował podczas, wielokrotnie powtarzanych, wypraw do Maroka, Algieru, Tunisu i Egiptu. Swoje prace wystawiał głównie za granicą, w okresie międzywojennym miał też kilka wystaw w kraju, m.in. w warszawskiej Zachęcie. Pokazy te cieszyły się zawsze ogromnym powodzeniem u publiczności, a wystawione obrazy znajdowały wielu chętnych nabywców. Adam Styka malował też obrazy religijne (znany obraz Chrystusa Króla; 1944; dla oo. palotynów w Warszawie; zniszczony w pożarze w roku 2007) i zajmował się ilustracją książkową, m.in. opracował ilustracje do „W pustyni i w puszczy” H. Sienkiewicza. Po II wojnie światowej artysta mieszkał i tworzył w Stanach Zjednoczonych – malował pejzaże i mieszkańców Meksyku czy Arizony oraz - szczególnie liczne – obrazy o tematyce religijnej. Kierował również pracami konserwatorskimi przy panoramie Golgota, dzieła jego ojca, Jana Styki (odsłonięta po renowacji w roku 1951 w Los Angeles). 

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2019-10-06 44 5 000 zł 6 000 zł N/A PLN USD EUR