Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 6 października 2019

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PORTRET FRANZA KAFKI, 2015
Nr:
26410
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
40.5 cm x 30 cm
Cena wywoławcza:
5 000 zł
Cena uzyskana:
5 000 zł

Informacje o dziele:

sygn. na odwr. na płótnie: „Franz Kafka | GoodFellas Series“ | ‘2015 | The Krasnals | Whielki Krasnal

Portretując osoby, odkrywamy ich karty. W bardzo prosty sposób. Pokazują się one w odbiciach na powierzchni oczu, choćby symbolicznym. Portretując, jako artyści, jesteśmy w szaleńczym ciągu sprawdzania autentycznych kart petenta... Wracając do malowania portretów. Do malowania geniuszy, szaleńców, artystów, ale też polityków. Łączy ich dokładnie to, co ich dzieli. Pragnienie udowodnienia, pragnienie przekonania. Przekazania ludziom. Podczas gdy jedni próbują udowodnić prawdę, drudzy próbują udowodnić kłamstwo. Z taką samą pasją. To swoistego rodzaju symbioza, naturalna reakcja... chemiczna, czy fizyczna, a nawet – wysoce matafizyczna, na poziomie rozgrywającego się tu na ziemi humanizmu.

[z katalogu wystawy pt. The Krasnals. Whielki Krasnal w Galerii Miejskiej we Wrocławiu, luty 2016, s. 25]

♣ do wylicytowanej ceny oprócz innych kosztów zostanie doliczona opłata wynikająca z prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymania wynagrodzenia zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku - o prawie autorskim i prawach pokrewnych (droit de suite)

The Krasnals :

The Krasnals - grupa anonimowych artystów; Whielki Krasnal to pseudonim jednego z jej członków. Grupa powstała 1 kwietnia 2008. Deklaruje: „Jako prowokatorzy kultury udowadniamy panującą w niej hipokryzję, obłudę, mechanizmy władzy. Krytykujemy sprowadzanie sztuki do propagandy politycznej, tworzenie spektaklu sztuki i odarcie jej z autentyczności. Żądamy prawa do wolności sztuki [...]“. Stałym miejscem jej działalności jest Facebook i blog http://the-krasnals.blogspot.com/. Ponadto The Krasnals organizują prowokacje, akcje i interwencje w różnych miejscach i kontekstach, nie tylko artystycznych. Bywają zapraszani na wystawy aktualnej sztuki, czasami spotykając się z cenzurą. „Być może nasze prace są w jakichś kolekcjach. Być może na całym świecie“. (cytaty za katalogiem The Krasnal. Whielki Krasnal. Czułem skurcze twojego przełyku, Galeria Miejska Wrocław 2016, s. 26)

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2019-10-06 146 5 000 zł 5 000 zł N/A PLN USD EUR