Agra Art | Aukcje

aukcja internetowa - 15 października 2019

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
SZANGHAJ, 1959
Nr:
26539
Technika:
fotografia czarno-biała, papier
Wymiary:
39.7 cm x 29.6 cm
Cena wywoławcza:
800 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

na odwr. napisy i pieczątki, oł. l.g.: „CHINY”, p.g.: 1959, niżej oł. poprawiony dłg. l.: SZANGHAJ, p.: 1959, niżej l. pieczątka autorska z adresem (do góry nogami), niżej śr. ukosem sygn. dłg.: Stefan Arczyński, niżej pieczątka wystawy: Ogólnopolska Problemowa Wystawa Fotografii | KRAJOBRAZY ŚWIATA | w fotografii polskich podróżników | Warszawa 1987, niżej l. napis oł. poprawiony dłg.: 918/35, p.: pieczątka autorska z adresem (inna niż poprzednio), p.d. nalepka z gęsiej skórki z nr zielonym flamastrem: 0009/66, obok oł.: 65356

Fotografia nie jest oprawiona.

Stefan Arczyński:

Stefan Arczyński ( Essen 1916 - Wrocław 2022),  już w młodości zainteresował się fotografią, szczególnie sportową. Wykonywał zdjęcia podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1936 w Berlinie. Od 1934 uczył się zawodu, a później podjął pracę w usługowym zakładzie fotograficznym w Essen. Po wybuchu II wojny światowej wcielony do Luftwaffe, skierowany został do Francji, gdzie zajmował się opracowywaniem fotografii lotniczych. Później trafił na front wschodni na Ukrainę. Także i tam robił zdjęcia. Ranny pod Stalingradem, trafił do sowieckiej niewoli. Przeżył, a dzięki temu, że był członkiem Związku Polaków w Niemczech, został w 1946 przekazany Polsce. Po przebyciu polskiego obozu przejściowego uzyskał obywatelstwo polskie i osiedlił się w Kamiennej Górze na Dolnym Śląsku, gdzie prowadził zakład fotograficzny.

W roku 1950 przeprowadził się do Wrocławia; otworzył tu fotograficzny zakład usługowy (przy ul. Łokietka). W 1952 poznał Lidię Cichocką, artystkę baletu Opery Wrocławskiej; dwa lata później wziął z nią ślub. We Wrocławiu włączył się w działalność Wrocławskiego Towarzystwa Fotograficznego (m.in. uczył fotografowania), potem został też członkiem ZPAF. Jego fotografie dokumentujące odbudowę Wrocławia i Dolnego Śląska publikowane były m.in. przez "Ossolineum", jak również inne wydawnictwa. Wykonywał zdjęcia na okładki czasopism i do widokówek; fotografował także balet i teatr, liczne są też portrety, szczególnie żony Lidii. Dużo podróżował po świecie, obok zdjęć z różnych regionów Polski ma w swym dorobku także fotografie z licznych krajów Europy oraz m.in. z Chin, Indii, Afryki i USA.

 

 

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2019-10-15 2 800 zł - N/A PLN USD EUR