Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 8 grudnia 2019

Jan Stanisławski, WIEŚ NA UKRAINIE, 1904
  • odwrocie obrazu


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
WIEŚ NA UKRAINIE, 1904
Nr:
26568
Technika:
olej, deska
Wymiary:
25.7 cm x 39.2 cm
Cena wywoławcza:
150 000 zł
Cena uzyskana:
-

Informacje o dziele:

inny tytuł: Chałupy na Ukrainie

olej, deska, 25,7 x 39,2 cm
sygn. l.d.: JAN STANISŁAWSKI

na odwrocie nalepka Salonu “Desa” (druk, tusz): P.P. “Desa” | Salon Nr 1 | Rejestr Nr 260/I/ | Stanisławski | “Ukraińskie | chałupy”

w prawym, dolnym rogu podpis czerwoną kredką Jan Stanisławski (obcą ręką) 

Stanisławski, rozmiłowany w pejzażach z Ukrainy, stworzył całą serię niewielkich obrazów, ukazujących potęgę przyrody tego terenu. Jako profesor katedry pejzażu w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych zalecał malowanie przyrody, tak ulotnej i narażonej na zniszczenia cywilizacji. Wraz ze swymi studentami wychodził w plener, co było nowością w porównaniu ze stosowaną do niedawna powszechną praktyką wyobrażania natury w zaciszu pracowni.

Urszula Kozakowska-Zaucha, Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach

Obraz reprodukowany:

  • Sztuka Młodej Polski, S. Kozakowska, Wydawnictwo Kluszczyński, Kraków 2003, s. 179
  • Poradnik Polskiego Kolekcjonera, Wydawnictwo Kluszczyński, Kraków 2003,  s. 74
  • Jan Stanisławski i jego uczniowie, S. Kozakowska, Wydawnictwo Kluszczyński, Kraków 2004, s. 101
  • 1000 arcydzieł malarstwa polskiego, Wydawnictwo...
więcej

Jan Stanisławski:

Jan Stanisławski (Olszana na Ukrainie 1860 - Kraków 1907) – wybitny malarz pejzażysta, grafik, pedagog – był jedną z najbarwniejszych postaci krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski.

Początkowo w Warszawie i Petersburgu studiował matematykę, później malarstwo u Wojciecha Gersona w Warszawie, Władysława Łuszczkiewicza w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, a w latach 1885-1888 u Carolusa Durana w Paryżu. Wiele podróżował po Europie – wyjeżdżał do Francji, Włoch, Hiszpanii, Szwajcarii, Niemiec, Austrii, Czech, wielokrotnie jeździł na Ukrainę.
W 1895 był w Berlinie, gdzie współpracował z W. Kossakiem i J. Fałatem przy malowaniu panoramy Berezyna. W 1897 został profesorem malarstwa krajobrazowego krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, twórcą tzw. krakowskiej szkoły pejzażu. Wykształcił blisko 60 uczniów, m.in. S. Kamockiego, H. Szczyglińskiego, S. Filipkiewicza, I. Trusza czy S. Gałka. Był jednym z założycieli Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka (1897), członkiem Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana (1901). Uczestniczył w wielu wystawach.

Początkowo malował realistyczne pejzaże oparte na przygotowawczych studiach z natury (liczne zachowane szkicowniki). Późniejsza fascynacja impresjonizmem spowodowała eksperymenty ze światłem w pejzażu i coraz większą dążność do syntezy form barwnych. Podczas swych podróży tworzył setki, najczęściej miniaturowych pejzaży malowanych bezpośrednio w plenerze.
Zajmował się grafiką, ilustracją, projektował plakaty i dekoracje teatralne.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2019-12-08 38 150 000 zł - N/A PLN USD EUR