Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 8 grudnia 2019

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PORTRET CHŁOPCA
Nr:
26619
Technika:
czarna kredka, papier
Wymiary:
39.5 cm x 32 cm
Cena wywoławcza:
20 000 zł
Cena uzyskana:
80 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. monogramem wiązanym l.d.: AG

– na odwr. w p.d. rogu, przeciwnie do kompozycji, notatka oł. dotycząca oprawy: 55 x 46 | pass. ang

– na odwr. na d. listwie ramy nalepka z opisem obrazu i nr. inw. depozytów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie: Artur Grottger, Portret chłopca, ołówek, papier, kolekcja prywatna, nr inw. | Dep. MRA 2041

W załączeniu – poświadczone notarialnie – orzeczenie prof. dra Feliksa Kopery, dyrektora krakowskiego Muzeum Narodowego, potwierdzającego autentyczność rysunku jako dzieła Artura Grottgera. Orzeczenie zostało wydane w Krakowie dnia 8 maja 1941 r.

 

Obraz wystawiany i reprodukowany:

– M. Stopyra, Artystyczne credo. Nieznane dzieła z prywatnej kolekcji, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, wystawa od listopada 2016 do lutego 2017 r., s. 5.

Artur Grottger:

Rysownik i malarz; wybitny przedstawiciel romantyzmu w polskim malarstwie, powszechnie znany przede wszystkim z cykli czarno-białych rysunków poświęconych powstaniu styczniowemu 1863 r., w których, jak nikt inny, „dał wyraz poetycznym i pięknym uczuciom, krzywdom i zapałom tej chwili” (S.Tarnowski). Cykle te, zatytułowane Warszawa, Polonia, Lituania, Wojna, nie przedstawiały konkretnych wydarzeń historycznych, lecz symbolicznie ujmowały narodową tragedię. Ich patriotyczna wymowa sprawiła, że ten nurt sztuki Grottgera zyskał ogromną popularność, a reprodukcje jego kartonów znajdowały się niemal w każdym polskim domu. Mniej znana była pozostała twórczość artysty - obrazy rodzajowe, historyczne i batalistyczne oraz malowane i rysowane portrety. Całe zachowane oeuvre Grottgera przypomniała niedawno wielka wystawa zorganizowana w 1987 r. wspólnie przez Muzea Narodowe we Wrocławiu i w Krakowie.
Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2019-12-08 18 20 000 zł 80 000 zł N/A PLN USD EUR