Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 22 marca 2020

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
CYPRYSY. SAN MINIATO, 1903-1904
Nr:
27062
Technika:
olej, płótno naklejone na tekturę
Wymiary:
47.4 cm x 36.7 cm
Cena wywoławcza:
60 000 zł
Cena uzyskana:
61 000 zł

Informacje o dziele:

sygn. l.d.: JAN STANISŁAWSKI

na odwrocie nalepka TPSP w Krakowie (druk, pieczęć, tusz): Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. | 1907 Nr. 17 | Autor Stanisławski Jan | Adres+ | Dzieło Cyprysy. San Miniato | Rodzaj ol. cena

 

Liczne – podejmowane w różnych latach – artystyczne podróże Stanisławskiego do Włoch przyniosły obfity plon w postaci wielkiej liczby rysunków, szkiców i obrazów. Artystę szczególnie interesowała architektura, jej kształt, barwność i refleksy światła na bogatych fasadach kościołów. Dawało mu to okazję do eksperymentów formalnych i kolorystycznych (np. Katedra w Sienie (1903) czy Kościół San Marco w Wenecji (1904); oba w zbiorach MNK). Przykładem jest tu także i nasz obraz – malowany impastowo wieczorny widok na jasną fasadę florenckiego kościoła San Miniato al Monte odcinającą się od ciemnej zieleni cyprysów.

 

Cyprysy na San Miniato eksponowane były w roku 1907 na pośmiertnej wystawie Jana Stanisławskiego w krakowskim TPSP.

 

Obraz wymieniony jest w katalogu:

Jan Stanisławski. Wystawa pośmiertna, Wystawa prac uczniów prof. Jana Stanisławskiego, Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych, Kraków 1907, ss. nlb. nr kat....

więcej

Jan Stanisławski:

Jan Stanisławski (Olszana na Ukrainie 1860 - Kraków 1907) – wybitny malarz pejzażysta, grafik, pedagog – był jedną z najbarwniejszych postaci krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski.

Początkowo w Warszawie i Petersburgu studiował matematykę, później malarstwo u Wojciecha Gersona w Warszawie, Władysława Łuszczkiewicza w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, a w latach 1885-1888 u Carolusa Durana w Paryżu. Wiele podróżował po Europie – wyjeżdżał do Francji, Włoch, Hiszpanii, Szwajcarii, Niemiec, Austrii, Czech, wielokrotnie jeździł na Ukrainę.
W 1895 był w Berlinie, gdzie współpracował z W. Kossakiem i J. Fałatem przy malowaniu panoramy Berezyna. W 1897 został profesorem malarstwa krajobrazowego krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, twórcą tzw. krakowskiej szkoły pejzażu. Wykształcił blisko 60 uczniów, m.in. S. Kamockiego, H. Szczyglińskiego, S. Filipkiewicza, I. Trusza czy S. Gałka. Był jednym z założycieli Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka (1897), członkiem Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana (1901). Uczestniczył w wielu wystawach.

Początkowo malował realistyczne pejzaże oparte na przygotowawczych studiach z natury (liczne zachowane szkicowniki). Późniejsza fascynacja impresjonizmem spowodowała eksperymenty ze światłem w pejzażu i coraz większą dążność do syntezy form barwnych. Podczas swych podróży tworzył setki, najczęściej miniaturowych pejzaży malowanych bezpośrednio w plenerze.
Zajmował się grafiką, ilustracją, projektował plakaty i dekoracje teatralne.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2020-03-22 25 60 000 zł 61 000 zł N/A PLN USD EUR