Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 21 czerwca 2020

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
WIDOK Z BYSTREJ. PORTRET CÓRKI, 1907
Nr:
27452
Technika:
akwarela, papier naklejony na cienkie płótno
Wymiary:
43.5 cm x 76.5 cm
Cena wywoławcza:
45 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

sygn. p.d.: Jul Fałat 907

na odwrocie na płótnie centralnie przyklejona nalepka TPSP w Krakowie (druk, tusz, pieczęć): TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ SZTUK PIĘKNYCH W KRAKOWIE | Nr 2182 | Autor Fałat Julian | Dzieło p.t. Widok z Bystrej (ołówkiem dopisana data 1907) | Rodzaj akwarela cena (ołówkiem) 1400 K.

 

Na obrazie przedstawiona została córka Juliana Fałata i Marii Luizy z domu Comello de Stuckenfeld – Helena Rita Fałat, zwana przez rodziców „Kuką“. Malarz dbał o artystyczne wykształcenie dzieci. Mimo że wielokrotnie zmieniały szkoły, to zdobyte w pracowni ojca podstawy owocowały dobrymi stopniami właśnie z rysunku.

W młodości każde z nich wykazywało zainteresowanie muzyką i plastyką, podejmując całkiem udane próby, rozwijając swoje talenty i wrażliwość. Helena podjęła naukę w Prywatnej Szkole Sztuk Pięknych dla Kobiet w Krakowie prowadzonej przez Marię Niedzielską. W późniejszym czasie zajmowała się pośrednictwem w sprzedaży prac ojca.

Dziewczynka przedstawiona została na tle chaty w Bystrej nad Białą, na zachodnich krańcach ówczesnej Galicji. W 1902 roku Fałat rozpoczął budowę domu, w którym, zmęczony pracą w Krakowie (w latach 1895-1910 zajmował zaszczytne stanowisko dyrektora Akademii Sztuk Pięknych), w 1910 zamieszkał wraz z żoną i trójką dzieci na...

więcej

Julian Fałat:

Julian Fałat (Tuligłowy [okręg lwowski] 1853 - Bystra k. Bielska 1929) - malarz i pedagog - jeden z najwybitniejszych artystów polskich okresu przełomu XIX i XX wieku, członek polskich i europejskich stowarzyszeń twórczych oraz Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie, wielokrotnie odznaczany medalami na wystawach międzynarodowych. Studiował malarstwo u Władysława Łuszczkiewicza i Leona Dembowskiego w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie (1868-71 i 1881) i w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium u Alexandra Strähubera i Johana Leonhardta Raaba (1877-80). Po studiach spędził kilka miesięcy w Rzymie, w 1884 był w Paryżu i w Hiszpanii, a w 1885 odbył podróż morską dookoła świata. W 1886 podczas polowania u ks. Radziwiłłów w Nieświeżu poznał późniejszego cesarza Niemiec Wilhelma II - dla którego następnie w latach 1886-95 pracował w Berlinie jako malarz nadworny. W latach 1894-96 współpracował z Wojciechem Kossakiem przy panoramie Berezyna. W 1895 został powołany na stanowisko dyrektora Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie, w której gruntownie zreformował system nauczania, przekształcając tę uczelnię w nowoczesną Akademię Sztuk Pięknych (r.1900). Do roku 1910 był rektorem Akademii; po przejściu na emeryturę osiadł w miejscowości Bystra k. Bielska. Znakomity akwarelista, malował także olejno. We wcześniejszym okresie tworzył w konwencji realistycznej, z czasem rozjaśnił i wzbogacił paletę, a w akwarelach wprowadzał rozlewną plamę barwną. Zasłynął jako malarz scen myśliwskich rozgrywających się najczęściej w zimowej scenerii; malował też pejzaże, wiejskie sceny rodzajowe, portrety, widoki miejskie.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2020-06-21 45 45 000 zł - N/A PLN USD EUR