Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 21 czerwca 2020

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
STATKI NA WZBURZONYM MORZU
Nr:
27459
Technika:
olej, deska
Wymiary:
47.8 cm x 65.6 cm
Cena wywoławcza:
28 000 zł
Cena uzyskana:
36 000 zł

IInformacje o dziele:

AERT VAN ANTHONISZ [ANTHONISSEN]

zwany także AERT VAN ANTUM (przypisywany)

olej, deska (parkietowana), 47,8 x 65,6 cm

 

Stan zachowania, liczącego ponad 400 lat, obrazu jest bardzo dobry (poza pożółkłym werniksem i nielicznymi, zmatowiałymi retuszami).

 

Obraz był przedmiotem zainteresowania dr Hanny Benesz, wybitnej znawczyni malarstwa holenderskiego i flamandzkiego, która – widząc w nim dzieło o bardzo wysokich walorach artystycznych – hipotetycznie połączyła go z twórczością malarza Aerta Anthonisz’a.

Niżej przytaczamy obszerną część jej opracowania.

W kompozycji dominuje [...] duży żaglowiec z banderą holenderską, unoszący się na wezbranych falach. Dla bezpieczeństwa większość żagli została zwinięta, lecz przechył kadłuba statku, wzburzone wody morza i rozpryskujące się grzywacze podkreślają dramatyzm sytuacji. Burzowe, ołowiowe chmury po lewej stronie skontrastowane zostały z równie groźnie wyglądającą białą, lecz przysłoniętą woalem mgły jasnością po prawej. Tam widoczne, niczym zjawy, dwa inne statki walczące z żywiołem. Prostymi, lecz mistrzowskimi środkami wyrazu – stonowaną, niemal monochromatyczną kolorystyką i ostrym światłocieniem – udało się malarzowi osiągnąć artystyczny efekt bardzo wysokiej klasy.

 

Obraz należy do wczesnego okresu malarstwa marynistycznego,...

więcej

Aert van Anthonisz:

Aert van Anthonisz [ANTHONISSEN] zwany także AERT VAN ANTUM  (Antwerpia 1580 - Amsterdam 1620) holenderski malarz marynistyczny pochodzenia flamandzkiego.

Malarz ten od lat dziecięcych przebywał w Amsterdamie i tam też pozostał aż do swojej przedwczesnej śmierci w 1620 roku. Prawdopodobnie był uczeniem Hendricka Vrooma. 

W Muzuem Narodowym w Warsawie znajduje się wczesny obraz artysty, Bitwa morska. Kilka jego prac posiada także Rijksmuseum w Amsterdamie.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2020-06-21 41 28 000 zł 36 000 zł N/A PLN USD EUR