Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 21 czerwca 2020

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PEJZAŻ Z POLESIA
Nr:
27469
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
41.6 cm x 107.4 cm
Cena wywoławcza:
65 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

sygn. l.d.: jFałat [inicjały wiązane] | Polesie | (Dziakowicze)

na odwrocie na płótnie (białą farbą): WŁASNOŚĆ MARJI | SZCZYGIELSKIEJ

 

Dziakowicze to wieś niegdyś należąca do książąt Olelkowiczów. Na początku XVII w. przez małżeństwo księżniczki Zofii Olelkowiczówny z Januszem Radziwiłłem, weszły one do wielkiego majątku ziemskiego Radziwiłłów. Następnie przez małżeństwo ks. Stefanii Radziwiłłówny z Ludwikiem von Wittgensteinem w 1828 r., stały się własnością ks. Wittgensteinów. Dziakowicze opisywane są w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich jako „zapadła poleska i głucha miejscowość, ale obfitująca we wszystko“.

Ta poleska kraina silnie zauroczyła Fałata, a jego wielkie zamiłowanie do tamtych stron zaowocowało, na przestrzeni lat, licznymi stamtąd pejzażami.

Julian Fałat:

Julian Fałat (Tuligłowy [okręg lwowski] 1853 - Bystra k. Bielska 1929) - malarz i pedagog - jeden z najwybitniejszych artystów polskich okresu przełomu XIX i XX wieku, członek polskich i europejskich stowarzyszeń twórczych oraz Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie, wielokrotnie odznaczany medalami na wystawach międzynarodowych. Studiował malarstwo u Władysława Łuszczkiewicza i Leona Dembowskiego w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie (1868-71 i 1881) i w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium u Alexandra Strähubera i Johana Leonhardta Raaba (1877-80). Po studiach spędził kilka miesięcy w Rzymie, w 1884 był w Paryżu i w Hiszpanii, a w 1885 odbył podróż morską dookoła świata. W 1886 podczas polowania u ks. Radziwiłłów w Nieświeżu poznał późniejszego cesarza Niemiec Wilhelma II - dla którego następnie w latach 1886-95 pracował w Berlinie jako malarz nadworny. W latach 1894-96 współpracował z Wojciechem Kossakiem przy panoramie Berezyna. W 1895 został powołany na stanowisko dyrektora Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie, w której gruntownie zreformował system nauczania, przekształcając tę uczelnię w nowoczesną Akademię Sztuk Pięknych (r.1900). Do roku 1910 był rektorem Akademii; po przejściu na emeryturę osiadł w miejscowości Bystra k. Bielska. Znakomity akwarelista, malował także olejno. We wcześniejszym okresie tworzył w konwencji realistycznej, z czasem rozjaśnił i wzbogacił paletę, a w akwarelach wprowadzał rozlewną plamę barwną. Zasłynął jako malarz scen myśliwskich rozgrywających się najczęściej w zimowej scenerii; malował też pejzaże, wiejskie sceny rodzajowe, portrety, widoki miejskie.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2020-06-21 20 65 000 zł - N/A PLN USD EUR