Agra Art | Aukcje

Pierwszy obiekt z tej aukcji

Aukcja Sztuki Współczesnej - 21 czerwca 2020

Zbigniew Makowski, POD LAMPĄ, 1988
  • obraz w ramie

  • odwrocie


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
POD LAMPĄ, 1988
Nr:
27421
Technika:
gwasz, tusz pióro, papier
Wymiary:
63.5 cm x 79 cm
Cena wywoławcza:
12 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

sygn. oł. p.d.: Zbigniew Makowski | . X . 1988 .

(pięć części zszytych sznurkiem)

 

Obecnośc pisma w obrazach Zbigniewa Makowskiego stanowi o ich oryginalnym charakterze. Artysta często włącza zdania w różnych językach, własne notatki jak również cytaty z klasyki literatury i poezji. W dolnej partii prezentowanego obrazu umieścił fragment Beneath the lamp... pochodzący z nigdy nieukończonego poematu Christabel autorstwa Samuela Taylor’a Coleridge'a (1772-1834) – jednego z głównych przedstawicieli romantyzmu w literaturze angielskiej.

Makowski często wykorzystuje również portret kobiecy (współczesnej kobiety, bogini, damy renesansowej lub średniowiecznej Madonny), pojawiający się tam, gdzie byśmy tego nie oczekiwali. Są to więc obrazy, które można nie tylko oglądać, ale czytać i rozwiązywać jak zagadkowe rebusy, uczestnicząc w grze, którą artysta prowadzi z odbiorcą.

 

♣ do wylicytowanej ceny oprócz innych kosztów zostanie doliczona opłata wynikająca z prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymania wynagrodzenia zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku - o prawie autorskim i prawach pokrewnych (droit de suite)

 

Zbigniew Makowski:

Zbigniew Makowski  (Warszawa 31 I 1930 - Warszawa 19 VIII 2019) studiował w ASP w Warszawie w latach 1950-1956, dyplom uzyskał w pracowni Kazimierza Tomorowicza. Początkowo skłaniał się ku surrealizmowi - podczas pobytu w Paryżu w 1962 zetknął się z André Bretonem i międzynarodowym ruchem Phases. Jednak decydujący wpływ na wyraz jego sztuki wywarły pozamalarskie zainteresowania, jakim się oddaje. Jest literatem, poetą, erudytą, zwłaszcza zaś znawcą szerokiego spektrum filozofii i wiedzy tajemnej wielu kultur. Znawstwo to wykorzystuje w swoich pracach malarskich, rysunkowych, a także w unikatowych książkach, które własnoręcznie wykonuje na specjalnie preparowanych papierach. W swych pracach nawarstwia symbole, cytaty i znaczenia w nieczytelny, zdawałoby się, chaos. Wypada jednak wierzyć krytykom, którzy twierdzą, iż prace Makowskiego otwierają przed cierpliwym i intelektualnie przygotowanym „czytelnikiem“ świat swoistej narracji. Sam artysta zaś zwraca uwagę na „permutacyjną“ strukturę swych prac, w których rozmaite cytaty i odniesienia kulturowe przeplatają się z jego prywatną ikonografią. Tak czy inaczej, z pewnością w pracach Makowskiego da się wyróżnić pewien „alfabet“ wizualno-symboliczny, którego elementy pojawiają się w nich stale w różnych konfiguracjach. Należą doń np. takie wizerunki, jak klucz, drabina, studnia, mandala, kielich itp. Otaczają je napisy, często łacińskie, a także pojedyncze cyfry, litery, ornamenty. Określił je ktoś jako rebusy o wielkiej urodzie, które można odczytywać, można też kontemplować. Od roku 1982 artysta przestał wystawiać, ale nie tworzyć. Powstają wówczas prace będące rodzajem nowoczesnego notatnika, rozpoczętego jeszcze w latach 60., do którego artysta powraca z nowymi przemyśleniami. Artysta jest laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody Krytyki Artystycznej im. Norwida (1973) i Nagrody im. Jana Cybisa (1992). Jego wielka kompozycja "Mirabilitas secundum diversos modos exire potest a rebus" (1973-1980) zdobi genewską siedzibę ONZ jako dar rządu polskiego.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2020-06-21 101 12 000 zł - N/A PLN USD EUR