Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 18 października 2020

Józef Mehoffer, ŚCIEŻKA OGRODOWA, 1934
  • fotografia z wydawnictwa Wystawy Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka“, Przewodnik 102


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
ŚCIEŻKA OGRODOWA, 1934
Nr:
27985
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
51.2 cm x 67 cm
Cena wywoławcza:
150 000 zł
Cena uzyskana:
405 000 zł

Informacje o dziele:

sygn. p.d.: Józef Mehoffer

 

Ten letni pejzaż, przeszyty wczesno-popołudniowym słońcem, ukazuje wybujałą, pełną nasyconych barw roślinność. Oczy widza natychmiast przyciąga bujnie obsadzona ścieżka, która prowadzi wzrok wprost do stawu, w którego wodach odbija się błękitne niebo. Równowagę dla tej mocnej plamy barwnej stanowią ukryte w zieleni, bielone wapnem, pnie drzew owocowych oraz białe kwiaty wysokiego krzewu.

Prezentowana Ścieżka ogrodowa jest datowana w katalogach Zachęty (Wystawa dzieł Józefa Mehoffera, 1935) na 1934 rok. Jest to siedemnaście lat po sprzedaży majątku w Jankówce, jednak pejzaż może nawiązywać do części tamtejszego ogrodu. W dole zbocza znajdował się niewielki staw otoczony głównie sadem oraz licznymi wysokimi drzewami. Również sposób ukształtowania nasadzeń może przemawiać za tym właśnie ogrodem. Jeśli porównamy go z innymi widokami z Jankówki (np. Dworek i ogród w Jankówce, 1914) zobaczymy, że ścieżki obwiedzione są niską zielenią, zapewne trawą, a dopiero potem zaczynają się szerokie rabaty kwiatowe, na których dominują róże pienne.

Dwór w Jankówce pod Krakowem został zakupiony przez Jadwigę i Józefa Mehofferów w roku 1907. Urzekł ich niezwykłym widokiem na panoramę Beskidu, roztaczającym się z modrzewiowego dworu usytuowanego na szczycie wzgórza....

więcej

Józef Mehoffer:

Józef Mehoffer (Ropczyce 1869-Wadowice 1946) - malarz, grafik, scenograf i pedagog; obok Stanisława Wyspiańskiego był najwybitniejszym polskim twórcą witraży i polichromii. Uczeń Jana Matejki i uczelni paryskich - Ecolé des Beaux Arts i Accadémie Colarossi - swą drogę twórczą rozpoczął w latach 1889-1891 od pracy nad polichromią Kościoła Mariackiego w Krakowie (pod kierunkiem Matejki). W roku 1895 otrzymał I nagrodę na międzynarodowym konkursie na witraże do kolegiaty we Fryburgu w Szwajcarii (ich realizacja trwała aż do 1934). W latach następnych otrzymywał różne inne zamówienia na witraże i polichromie, m.in. dla katedry na Wawelu i w Płocku, katedry Ormiańskiej we Lwowie, dla kościołów w Opawie, Onnes w Szwajcarii, w Jutrosinie, we Włocławku czy Przemyślu (nie wszystkie zrealizowane). Był wybitnym reprezentantem sztuki secesji. Tworzył dekoracyjnie traktowane portrety, w tym autoportrety i portrety żony, a także obrazy o zabarwieniu rodzajowym, które w latach 1895-1917 zyskiwały wymowę kompozycji symbolicznych. Malował także pejzaże łączące secesyjną dekoracyjność ze zdobyczami impresjonizmu. Z mistrzowską biegłością posługiwał się różnymi technikami - olejem, temperą, akwarelą i gwaszem - zajmował się także grafiką. Ostatnia wielka wystawa dzieł artysty, zatytułowana Opus magnum, odbyła się w roku 2000 w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2020-10-18 58 150 000 zł 405 000 zł N/A PLN USD EUR