Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 13 grudnia 2020

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
AKT TYŁEM, PRZED 1914
Nr:
28218
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
56 cm x 44.5 cm
Cena wywoławcza:
30 000 zł
Cena uzyskana:
30 000 zł

Informacje o dziele:

sygn. p.d.: WBłocki [inicjały wiązane]

 

Ten żyjący zaledwie 35 lat lwowski malarz uważany był za czołowego artystę swojego pokolenia. Już w czasie studiów zdobył wile nagród i wyróżnień a Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie ukończył ze srebrnym medalem. Był studentem Konstantego Laszczki, Józefa Pankiewicza, ale głównie Leona Wyczółkowskiego w latach 1905-1910. Od profesora wziął solidny rysunek, wrażliwość na barwę i walor, jednocześnie nie zatracając swojego indywidualnego charakteru. W pierwszym okresie swojej twórczości Błocki malował prawie wyłącznie olejne portrety, groteskowe studia portretowe i kompozycje, których głównym motywem był akt kobiecy. Znaczącą zmianę przyniósł krótki pobyt artysty w Paryżu w 1914. Od tego momentu w jego portretach widoczne są silne wpływy francuskiego impresjonizmu. Ulubionymi tematami stały się kompozycje plenerowe a oleje porzucił na rzecz akwareli, która już do końca życia stała się wyłączną w jego twórczości techniką.

Prezentowany Akt tyłem zaliczamy do pierwszego okresu twórczości Włodzimierza Błockiego. Wskazuje na to przygaszona paleta barwna, która rozjaśnieniu uległa dopiero w 1914 roku po powrocie artysty z Paryża. Obraz zachwyca doskonałym rysunkiem a przygaszona kolorystyka nadaje mu nastój. Scena malowana w rozproszonym, miękkim świetle uwydatnia kolor w jednym tylko...

więcej

Włodzimierz Błocki:

Włodzimierz Błocki (Lwów 1885 - Zakopane 1920) - malarz i grafik - uważany za „jednego z czołowych artystów swego pokolenia“ (SAP), wg T. Dobrowolskiego „twórca [obrazów] wyprzedzających nowoczesny koloryzm“. Od 1904 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych początkowo u Floriana Cynka, Konstantego Laszczki, a przede wszystkim u Leona Wyczółkowskiego (lata 1905-1910). W czasie studiów otrzymał wiele nagród i wyróżnień. W 1911 wraz z Teodorem Grottem odbył podróż do Włoch, odwiedzając Florencję, Rzym, Neapol i Sycylię. W 1914 przebywał w Paryżu i odtąd w jego malarstwie widać wpływy impresjonizmu francuskiego. Stale mieszkał we Lwowie, gdzie w 1911 odbyła się pierwsza wystawa jego prac. Malował portrety, sceny rodzajowe, akty, pejzaże, martwe natury. Chętnie posługiwał się akwarelą. Już podczas studiów zajmował się także grafiką, zwłaszcza litografią, akwafortą i akwatintą. W 1908 wydał tekę grafik o tematyce erotycznej Złote storczyki. W 1911 wspólnie z T. Grottem wydał tekę akwafort z Florencji i współuczestniczył w wydaniu zbiorowej teki Kraków 1911. Chory na gruźlicę ostatni rok życia spędził w Zakopanem. Jego obrazy niezmiernie rzadko pojawiają się na rynku antykwarycznym.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2020-12-13 70 30 000 zł 30 000 zł N/A PLN USD EUR