Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 13 grudnia 2020

Jacek Yerka, WIGILIA WEDŁUG KARPIA, 2020
  • odwrocie


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
WIGILIA WEDŁUG KARPIA, 2020
Nr:
28170
Technika:
akryl, płótno
Wymiary:
60 cm x 70 cm
Cena wywoławcza:
30 000 zł
Cena uzyskana:
106 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. p.d.: YERKA 20

sygn. na odwr. na dolnej listwie krosna: JACEK YERKA >>WIGILIA WG KARPIA<< | AKRYL 2020

Pominąwszy skromną obecność na kilku wystawach polskich surrealistów, nie udaje mi się skompletować rozsądnego zestawu obrazów, aby je publicznie pokazać. Chociaż maluję bez przerwy, obrazy zasilają wyłącznie prywatne kolekcje w Polsce i za granicą, głównie w Stanach Zjednoczonych. Cieszę się, że będąc twórcą bardzo niszowym we współczesnym świecie, mam wciąż grono odbiorców i kolekcjonerów. Dzięki nim, wszystko co robię, nabiera dodatkowego sensu. Nawet w najgorszych latach, utrzymywała mnie przy malowaniu świadomość, że jest na świecie przynajmniej kilka osób, którym moje obrazy mogą być potrzebne.

Jacek Yerka we wstępie do planowanego albumu prezentującego pierwsze trzydzieści lat twórczości Artysty (Jacek Yerka. Obrazy z lat 1972-2001, wyd. Agra-Art)

 

Jacek Yerka:

Jacek Yerka (Toruń 1952, mieszka koło Torunia) ukończył w 1976 Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizował się w grafice. W pierwszych latach po studiach wystawiał plakaty, m.in. na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach w 1977 i 1979, międzynarodowych biennale w Lahti i Warszawie i in. Od 1980 poświęcił się całkowicie malarstwu. Bazując na precyzyjnej, wzorowanej na dawnych mistrzach technice obrazowania (Jan van Eyck, Hieronymus Bosch), lecz przede wszystkim na własnej, nie znającej granic wyobraźni, tworzy surrealne kompozycje, szczególnie podziwiane przez miłośników fantastyki we wszystkich odmianach. Zainspirował np. autora fantasy Harlana Ellisona do napisania 30 krótkich opowiadań, które wraz z obrazami Yerki złożyły się na publikację pt. "Mind Fields". To samo amerykańskie wydawnictwo "Morpheus International" wydało album "The Fantastic Art of Jacek Yerka". W 1995 artysta został laureatem prestiżowej World Fantasy Award dla najlepszego artysty. Wystawia w kraju i za granicą (w Niemczech, Francji, USA i in.), będąc cenionym reprezentantem nurtu sztuki fantastycznej. Współpracował przy produkcji amerykańskiego filmu pt. "Strawberry Fields", gdzie obrazom miała towarzyszyć muzyka Beatlesów.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2020-12-13 133 30 000 zł 106 000 zł N/A PLN USD EUR