Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 13 grudnia 2020

Janusz Grabiański, TYGRYSIĄTKO, OK. 1970
  • obraz w ramie


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
TYGRYSIĄTKO, OK. 1970
Nr:
28185
Technika:
akwarela, gwasz, papier
Wymiary:
56 cm x 75.5 cm
Cena wywoławcza:
6 000 zł
Cena uzyskana:
6 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. p.d.: J. Grabiański

Grabiański grawituje stale w stronę, jakby wstydliwego romantyzmu; Grabiańskiego znosi ciągle w gęstwinę słonecznych ogrodów pełnych życzliwości, serdecznej, młodzieńczej brawury, obietnicy dziwnych przygód (...) do nikogo nie zgłasza pretensji, ani nikogo nie przeklina. Grabiański nie wadzi się z Bogiem, nie wymyśla nowych estetyk, nie objaśnia zagadki bytu. (...) po prostu proponuje wszystkim, którzy chcą go słuchać, a właściwie widzieć, odrobinę czułej tęsknoty za tym, co nieustannie przemija (...) Grabiański wyciąga do nas rękę utytłaną w siedmiu barwach tęczy. (Tadeusz Konwicki, wstęp do katalogu wystawy, Grabiański, Galeria Browarna, 2002)

 

♣ do wylicytowanej ceny oprócz innych kosztów zostanie doliczona opłata wynikająca z prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymania wynagrodzenia zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku - o prawie autorskim i prawach pokrewnych (droit de suite)

 

Janusz Grabiański:

Janusz Grabiański (Szamotuły 1929 - Warszawa 1976) - artysta grafik, ilustrator książek i serii wydawniczych, projektant plakatów, kart i znaczków pocztowych.

W latach 1950-1951 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, następnie przeniósł się do ASP w Warszawie gdzie kontynuował naukę w latach 1952- 1955 pod kierunkiem prof. Józefa Mroszczaka i prof. Jana Marcina Szancera. Po ukończeniu studiów był ilustratorem książek dla dzieci, serii wydawniczych (np. serii "Naokoło świata", wydawanej przez Państwowe Wydawnictwo "Iskry" w latach 1956-1994), autorem plakatów i grafiki reklamowej. Zilustrował też ostatnią wersję "Elementarza" Mariana Falskiego, znajdująca się w druku od 1974 do chwili obecnej (2009).

Książki ilustrowane przez Grabiańskiego ukazały się w ponad 20 krajach całego świata m.in. w Finlandii, Japonii, Izraelu, RPA, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Związku Radzieckim, Francji, Włoszech, Szwecji, Niemczech i na Węgrzech. W ciągu niespełna 25 lat pracy zilustrował łącznie kilkaset książek z klasyki polskiej i obcej, m.in. "O krasnoludkach i sierotce Marysi" Marii Konopnickiej (książka została wpisana na Listę Honorową Nagrody im. Hansa Christiana Andersena za ilustracje, 1976), "Cudowną podróż" Selmy Lagerlöf, "Bajki" Charlesa Perraulta czy "Przygody Filonka Bezogonka" Gösty Knutssona.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2020-12-13 126 6 000 zł 6 000 zł N/A PLN USD EUR