Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 13 grudnia 2020

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
KOTY, 1996
Nr:
28187
Technika:
drewno polichromowane
Wymiary:
62 cm x cm
Cena wywoławcza:
8 000 zł
Cena uzyskana:
22 000 zł

IInformacje o dziele:

wys. 55 cm (biały), 62 cm (czarny)

 

Rzeźby reprodukowane:

– Agata Napiórska, Szczęśliwe przypadki Józefa Wilkonia, Warszawa 2018, s. 163, il. barwna;

– Józef Wilkoń, Wilkońs Menagerie/Zwierzyniec Wilkonia, Patmos Verlag, Düsseldorf, s. nlb., poz. 26.

 

Rzeźba, którą Józef Wilkoń zajął się w latach 90. XX w., stała się dla niego równie ważną dziedziną sztuki jak ilustracja. Mówił: Malowałem tuszem i akwarelą, z gestu. Moją ambicją było uchwycić ruch i charakter zwierzęcia jednym pociągnięciem dużego pędzla. Teraz rolę pędzla spełniają uderzenia siekiery czy pociągnięcia elektrycznej piły – moje zwierzaki są zrobione kilkunastoma ciosami.

 

♣ do wylicytowanej ceny oprócz innych kosztów zostanie doliczona opłata wynikająca z prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymania wynagrodzenia zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku - o prawie autorskim i prawach pokrewnych (droit de suite)

Józef Wilkoń:

Józef Wilkoń studiował od 1950 historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom 1954) i malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Adama Marczyńskiego (dyplom 1955). Od 1957 specjalizuje się w dziedzinie ilustracji i grafiki książkowej. Współpracuje z wieloma wydawnictwami w kraju, m. in. z Naszą Księgarnią, Czytelnikiem, KAW-em, Interpressem, a od 1963 także z wydawnictwami zagranicznymi, jak: Flammarion (Paryż), Middelhauve Verlag (Kolonia), Loewes Verlag (Bayreuth), Kinderbuchverlag (Berlin), Boehem Press (Zurich), Green Peace Publishers (Tokio). Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce artysta zaprzestał współpracy z wydawnictwami krajowymi, publikując odtąd wyłącznie za granicą. Jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej nagradzanych polskich ilustratorów. Wykształcił własny styl bazujący na niezwykłej wyobraźni i posłusznych jej umiejętnościach malarskich. Stosuje szeroko rozlaną plamę skontrastowaną z graficzną kreską.
Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2020-12-13 125 8 000 zł 22 000 zł N/A PLN USD EUR