Agra Art | Aukcje

Aukcja Agra Interiors - 1 grudnia 2020

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
MAŁPIE FIGLE
Nr:
28278
Technika:
ołówek, akwarela, papier
Wymiary:
19.5 cm x 21.5 cm
Cena wywoławcza:
1 000 zł
Cena uzyskana:
-

Informacje o dziele:

wymiary 19,5 x 21,5 cm (w świetle passe-partout)

sygn. l.d.: J. Kruszewski.

 

Józef Wincenty Kruszewski:

Józef Wincenty Kruszewski – malarz, ilustrator, popularny karykaturzysta krakowski; w latach 1867-1876 studiował (z przerwami) u Władysława Łuszczkiewicza w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. Uczył się także u Juliusza Kossaka i Jana Fransa Portaelsa w Brukseli.

Malował głównie akwarelą, tworząc liczne kompozycje rodzajowe o zabarwieniu humorystycznym, cechujące się „doskonałą przesadną charakterystyką typów, szczęśliwego podchwycenia z życia motywów i łatwego obrazowania przedstawianych scen”. Rzadziej malował portrety, pejzaże i kompozycje nawiązujące do motywów literackich (Wesele Skrzetuskiego) czy historycznych (Ułan z 1831 r.). Współpracował z krakowskimi czasopismami, a także z wydawcą Kazimierzem Bartoszewiczem, zamieszczając liczne ilustracje w jego humorystycznych kalendarzach. Ilustrował książki, m.in. „Bajki” Krasickiego. W 1888 wydano album „Emigracja do Ameryki” z litografiami opracowanymi według jego karykatur.

Artysta brał udział w wystawach w Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Towarzystwie Zachęty i Salonie Krywulta w Warszawie oraz we Lwowie, Tarnopolu, a ponoć także w Brukseli. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych w Cieszynie, Krakowie, Warszawie i we Lwowie.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2020-12-01 28 1 000 zł - N/A PLN USD EUR