Agra Art | Aukcje

Pierwszy obiekt z tej aukcji

Internetowa Aukcja Sztuki Współczesnej - 8 grudnia 2020

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
CHRISTMAS STAR FOR THE MOMA, 1965
Nr:
28368
Technika:
sitodruk, karton
Wymiary:
17.8 cm x 17.8 cm
Cena wywoławcza:
500 zł
Cena uzyskana:
900 zł

IInformacje o dziele:

grafika w papierowej obwolucie; przy dolnej krawędzi obwoluty wydrukowany napis l.: Richard Anuszkiewicz: Christmas Star, © 1965, The Museum of Modern Art, New York, p: Printed for The Museum of Modern Art by Chiron Press, New York

 

W 1965 MoMA użyła kompozycji Anuszkiewicza do projektu świątecznej karty. Od tego momentu artysta co roku projektował karty dla swoich przyjaciół. Wydawane były w limitowanej edycji.

 

Obraz nie jest oprawiony.

Richard Anuszkiewicz:

Richard Anuszkiewicz (ur. 23 V 1930 Erie w stanie Pensylwania, USA) - amerykański malarz, grafik i rzeźbiarz. Studiował w Cleveland Institute of Art (1948-1953), następnie ukończył Yale University School of Art and Architecture (1953-1955) pod kierunkiem Josepha Albersa. Pod jego wpływem porzucił malarstwo figuratywne na rzecz abstrakcji geometrycznej i efektów kolorystycznych. W 1957 przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie pracował jako konserwator w Metropolitan Museum i projektant wyrobów ze srebra dla firmy jubilerskiej Tiffany. Tworzył obrazy bazujące na zwielokrotnionych, głównie geometrycznych formach i liniach, które wywoływały optyczne złudzenia ruchu i przenikania się kształtów. Szybko stał się jednym z czołowych reprezentantów op-artu jego specyficznie amerykańskiej odmiany, tzw. hard-edge painting. Od wczesnych lat 60. zajmuje się też grafiką (litografia, serigrafia, techniki metalowe), a w końcu tej dekady zaczął też tworzyć rzeźby w drewnie i formy przestrzenne. Wielokrotnie wystawiał w czołowych galeriach i muzeach Stanów Zjednoczonych, Australii i Europy (w Polsce – w Muzeum Sztuki w Łodzi w 1975/76). Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach na całym świecie.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2020-12-08 1 500 zł 900 zł N/A PLN USD EUR