Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 21 marca 2021

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
KOMPOZYCJA (GAŹDZINA), 1975
Nr:
28541
Technika:
collage, drewno, olej
Wymiary:
150 cm x 130 cm
Cena wywoławcza:
45 000 zł
Cena uzyskana:
45 000 zł

Informacje o dziele:

na odwr. na desce naklejona nalepka autorska: DUDA GRACZ | PADEREWSKIEGO 42 B/31 KATOWICE | TYTUŁ „Kompozycja“ | TECHNIKA drewno – collage, olej | WYMIARY 154 x 230 cm | nr. katalogu 402 | SYGN. Duda Gracz | ROK 1975 | UWAGI [tekst zamazany czarnym flamastrem]

Rzeźbie towarzyszy certyfikat autentyczności podpisany przez Agatę Dudę Gracz z XII 2020.

♣ do wylicytowanej ceny oprócz innych kosztów zostanie doliczona opłata wynikająca z prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymania wynagrodzenia zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku - o prawie autorskim i prawach pokrewnych (droit de suite)

 

Fascynacja Jerzego Dudy Gracza górami jest powszechnie znana; elementy górskiego pejzażu: hale, łąki, drewniane chałupy, tematy tatrzańskie to częste motywy twórczości artysty, który nie zapominał też o ludziach gór. Co roku przyjeżdżał w Tatry, na plenery, cieszył się widokami i towarzystwem górali, aż do momentu, kiedy zdrowie przestało pozwalać mu na podróże.

Spośród pięciu znanych historykom sztuki rzeźb Jerzego Dudy Gracza, ta zajmuje szczególną pozycję. Dzieło oferowane na aukcji ukazuje osobę znaną artyście: żonę Franka, mistrza stolarskiego, który podobno wybudował własnymi rękami jeden z podtatrzańskich kościołów. Duda Gracz w tym przypadku...

więcej

Jerzy Duda Gracz:

Jerzy Duda Gracz (Częstochowa 1941 - Łagów 2004)- malarz, rysownik, scenograf, pedagog. Dyplom w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach otrzymał w 1968. W latach 1976-82 był wykładowcą tej uczelni, następnie profesorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wykładał również w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie (1992-2001). 

Jego malarstwo charakteryzuje się wirtuozerią warsztatową i dbałością o szczegóły. Uprawiał sztukę w szeroko pojętej konwencji realistycznej z dominującą deformacją postaci i groteską. Tworzył świat o demaskatorskim charakterze, posługując się językiem publicystyki i alegorii. Jest autorem kilku większych realizacji m.in. plafonu „Przemienienia” w kościele w Toporowie (1995) oraz cykli „Golgota Jasnogórska“ w klasztorze OO Paulinów w Częstochowie (2000/2001).
Artysta ma w swoim dorobku ponad 180 wystaw indywidualnych w kraju oraz za granicą (m.in. w Berlinie, Londynie, Paryżu, Moskwie, Rzymie, Wiedniu, Florencji, Düsseldorfie, Chicago, New Delhi, Monachium, Nowym Jorku i in.). Uczestniczył w około 300 wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych prezentacjach sztuki polskiej. Reprezentował Polskę m.in. na XLI Biennale Sztuki w Wenecji w 1984, na XX i XXI Światowych Targach Sztuki w Kolonii w 1986 i 1987 oraz na EXPO ’92 w Sewilli.
Obrazy Jerzego Dudy Gracza znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku, w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius w Krakowie, Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, w zbiorach sztuki na Jasnej Górze w Częstochowie i w innych muzeach okręgowych i miejskich oraz w kolekcjach prywatnych, m.in. W. Ochmana i W. Fibaka; za granicą - w zbiorach Uffizi we Florencji, w Muzeum im. Puszkina w Moskwie, Muzeum Miejskim w Gandawie, w Fundacji „BAWAG“ w Wiedniu i Kolekcji Watykańskiej oraz w galeriach i kolekcjach Austrii, Belgii, Czech, Danii, Francji, Holandii, Izraela, Japonii, Kanady, Meksyku, Norwegii, Rosji, Szwecji, Szwajcarii, USA, Wenezueli, Wielkiej Brytanii, we Włoszech i na Węgrzech.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2021-03-21 134 45 000 zł 45 000 zł N/A PLN USD EUR