Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 21 marca 2021

Leopold Loeffler, RODZINA MYŚLIWEGO
  • obraz w ramie


[ status: dostępny w Galerii ]
Tytuł:
RODZINA MYŚLIWEGO
Nr:
22752
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
53 cm x 42.2 cm
Cena w galerii:
80 000 zł

Informacje o dziele:

sygn. p.d.: L. Löffler Radymno

Na odwrocie na górnej listwie krosna stemple z numerami: 16, 75 i 20 oraz fragment starej nalepki i pieczęci lakowych; na dolnej listwie krosna (czerwoną kredką): Löfler. R; powyżej słabo widoczna pieczęć z imieniem i nazwiskiem: FRANZ JEZEK oraz fragmenty pieczęci lakowych; ponadto na dolnej listwie ramy (granatową kredką): Löffler – Radymno; nalepka aukcyjna Agra-Art. z 2016 roku.

 

Dla podkreślenia swojej narodowości, od roku 1867 artysta często dodawał przy sygnaturze słowo Radymno, nazwę miejscowości, w której spędził dzieciństwo.

Informacja ta pozwala na przybliżone datowanie obrazu.

 

 

 

Leopold Loeffler:

Leopold Löffler (Loeffler) - malarz scen rodzajowych i rodzajowo-historycznych; pierwotnie studiował na wydziale filozoficznym Uniwersytetu we Lwowie. Jednocześnie uczył się malarstwa, które następnie studiował w Akademii wiedeńskiej u Ferdinanda Georga Waldmüllera (1845-1846), później w Paryżu (od 1851 lub 1852) i w Monachium (1856). Na stałe zamieszkał w Wiedniu, gdzie cieszył się uznaniem i został mianowany członkiem tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Związany ze środowiskiem polskich malarzy kształcących się w wiedeńskiej Akademii, przyjaźnił się, m.in. z Arturem Grottgerem, Franciszkiem Tepą i Juliuszem Kossakiem. Często przyjeżdżał do kraju - do Lwowa, Radymna i do Krakowa, dokąd z czasem przeniósł się na stałe. W latach 1877-1897 był profesorem krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych; do grona jego uczniów należeli, m.in. Zdzisław Jasiński, Wojciech Weiss, Wincenty Wodzinowski, Stanisław Wyspiański. Malował obrazy historyczno-rodzajowe (Śmierć Stefana Czarnieckiego, 1860, Powrót rodziny szlacheckiej na gruzy rodzinnego domu po napadzie Tatarów, 1858), portrety oraz rodzajowe scenki mieszczańskie i wiejskie, powstające pod wyraźnym wpływem malarstwa Waldmüllera. Czytelna anegdota i sentymentalny wdzięk, doskonały rysunek i niezwykła precyzja w oddawaniu szczegółów przyniosły tym pracom ogromną popularność w kraju, w Austrii i na Węgrzech. Powodzenie sprawiło, że artysta - czasem nawet wielokrotnie - powtarzał te same kompozycje w licznych replikach. Jego obrazy pokazywane były na różnych wystawach; przede wszystkim w wiedeńskim Künstlerhaus, ale także w Berlinie, Monachium, Paryżu, Kolonii, Pradze oraz w Krakowie, Warszawie, Pownaniu i we Lwowie. Kupowano je do zbiorów cesarza, arystokracji, do licznych kolekcji niemieckich i prywatnych. Powielane w reprodukcjach „rozchodziły się po całej monarchii“. Dla podkreślenia swojej narodowości od roku 1867 artysta często dodawał przy sygnaturze słowo „Radymno“, nazwę miejscowości gdzie spędził dzieciństwo.
Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2016-12-11 53 48 000 zł - N/A PLN USD
2021-03-21 25 60 000 zł - N/A PLN USD EUR