Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 21 marca 2021

[ status: dostępny w Galerii ]
Tytuł:
BALKON III, 1966
Nr:
28646
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
46.6 cm x 34.3 cm
Cena w galerii:
19 000 zł

Informacje o dziele:

Na odwrocie na górnej listwie krosna numer (długopisem): 36; ponadto na ramie dwukrotnie powtórzona pieczęć Centralnego Biura Wystaw Artystycznych; na dolnej listwie ramy pieczęć z wymiarami podobrazia (przeciwnie do kompozycji): 35 x 46.
Do obrazu dołączona jest ekspertyza doc. dr. Jerzego Zanozińskiego z grudnia 1991 roku.

Obraz wystawiany i opisany w:
– [Jerzy Zanoziński] Eugeniusz Eibisch. Obrazy olejne, rysunki, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa, maj-czerwiec 1967, nr kat. 91, il. 56 (repr. czarno-biała, odwrócona).

Balkon należy do serii obrazów malowanych przez Eugeniusza Eibischa pod koniec lat 60. na południu Europy. Powstał wówczas cały cykl tak tytułowanych płócien. Obraz przedstawia, widziany z góry, krajobraz przesłonięty prawdopodobnie skrzydłem okiennym. Zaraz za nim, w rattanowym fotelu siedzi kobieta w białej bluzce w czerwone grochy i granatowej spódnicy. Całość utrzymana jest w ciepłych tonacjach barwnych i charakterystycznym dla tego okresu twórczości Eibischa szkicowym traktowaniu.

♣ do wylicytowanej ceny oprócz innych kosztów zostanie doliczona opłata wynikająca z prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymania wynagrodzenia zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku - o prawie autorskim i prawach pokrewnych (droit de suite)

 

Eugeniusz Eibisch:

Eugeniusz Eibisch (Lublin 1896 – Warszawa 1987) malarz i pedagog - w latach 1912-22 był uczniem Jacka Malczewskiego i Wojciecha Weissa w krakowskiej ASP. W roku 1922 jako stypendysta rządu francuskiego wyjechał do Paryża. Czynnie uczestniczył w tamtejszym życiu artystycznym, wchodząc w krąg École de Paris i ciesząc się przyjaźnią wielu malarzy (m.in. G. Braque’a, Ch. Soutine’a, L. Marcoussisa). Ceniony przez krytykę, dużo wystawiał w paryskich Salonach i galeriach.

W roku 1939 wrócił do kraju, by objąć katedrę malarstwa w krakowskiej ASP, co jednak stało się możliwe dopiero w 1945, równolegle z nominacją na rektora tej uczelni. Od 1950 był profesorem ASP w Warszawie. Tematami obrazów Eibischa były martwe natury, pejzaże i portrety, zwłaszcza kobiece. Wczesne prace ujawniają wpływy formistów, późniejsze zbliżają artystę do szerokiego nurtu polskiego koloryzmu.

Z czasem kształty malowanych postaci czy przedmiotów coraz bardziej zatracają się na rzecz koloru, aż wreszcie obrazy artysty stają się samoistnymi, niemal abstrakcyjnymi kompozycjami barwnymi.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2021-03-21 91 15 000 zł - N/A PLN USD EUR